Kazachstan będzie masowo badał obywateli na obecność koronawirusa

Kazachstan będzie masowo badał obywateli na obecność koronawirusa
Fot. Pixabay

Kazachstan będzie wykonywał na szeroką skalę testy na obecność koronawirusa metodą PCR dzięki własnym odczynnikom, wytworzonym przez naukowców z Centralnego Laboratorium Referencyjnego (CRL) – podało we wtorek ministerstwo spraw zagranicznych Kazachstanu.

Kazachstan odmraża gospodarkę i znosi stan wyjątkowy, ale – jak zapowiada – będzie masowo testował obywateli. Centralne laboratorium referencyjne (CRL) opracowało specjalne zestawy testowe do wykrywania koronawirusa wywołującego Covid-19. To dzięki nim Kazachstan w rekordowym czasie wdraża system powszechnego testowania ludności kraju.

Resort dyplomacji Kazachstanu podkreśla, że dostęp do własnych odczynników umożliwia także pełne zabezpieczenie w testy szpitali i wszystkich jednostek podległych ministerstwu zdrowia oraz utworzenie rezerwy strategicznej na wypadek rozprzestrzenienia się infekcji w całym kraju.

PCR, czyli reakcja łańcuchowej polimerazy, pozwala na wykrycie w badanej próbce DNA wirusa SARS-Cov-2.

Powszechne testowanie ma pomóc lekarzom w wykrywaniu przypadków bezobjawowych, a przez to umożliwić lepszą kontrolę nad epidemią. Poza tym takie badania są jedną z metod identyfikacji głównych obszarów zakażenia, dzięki czemu będzie można – jak podkreśla ministerstwo – skuteczniej koncentrować wysiłki na walce z wirusem.

Obecnie w Kazachstanie, według danych ministerstwa zdrowia, jest 4 179 potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem, 29 osób zmarło, 1 264 pacjentów powróciło do zdrowia.

O potrzebie budowy nowoczesnego laboratorium, którego zadaniem byłoby zapobieganie zagrożeniom biologicznym, w Kazachstanie zaczęto mówić już wiele lat temu. Ze względu na cechy geologiczne i klimatyczne – pustynny i górzysty teren – na znacznej części terytorium tego kraju występowały naturalne ogniska zarazy cholery i innych chorób zakaźnych. Dlatego w kwietniu 2010 roku, w ramach porozumienia w sprawie eliminacji broni masowego rażenia, zawartego pomiędzy USA a Republiką Kazachstanu, rozpoczęto budowę takiej jednostki naukowo-badawczej. Została ona sfinansowana ze środków amerykańskich – Waszyngton przeznaczył na ten cel 100 mln dol. Od 1 stycznia 2020 r. jednostka jest w pełni niezależna od USA, finansowana z budżetu Kazachstanu i zarządzana przez Kazachów.

Laboratorium CRL to międzynarodowe, zaawansowane centrum badawcze trzeciego poziomu ochrony biologicznej. Jest w nim gromadzona i przechowywana od lat jedna z największych na świecie baza patogenów i wirusów, co wymaga zachowania szczególnych procedur bezpieczeństwa. W nowym budynku są osobne pomieszczenia laboratoryjne z odpowiednią wentylacją, powietrze przechodzi wiele stopni filtracji, wszystkie procedury są zgodne z międzynarodowymi standardami.

Do zadań laboratorium należy wzmocnienie możliwości diagnostycznych i badawczych w zakresie opracowywania i wdrażania polityki państwa w sferze monitorowania epidemiologicznego i epizootiologicznego. Specjalnie przeszkolony personel inżynieryjny i techniczny złożony jest ze specjalistów z dziedzin: ochrony zdrowia, nauki i edukacji oraz rolnictwa.

Fot. Pixabay
Print Friendly, PDF & Email