Katowice: Społeczne Ministerstwo ds. Samotności otwarte!

Katowice: Społeczne Ministerstwo ds. Samotności otwarte!
Fot. UM Katowice

To pierwsze tego typu miejsce w Polsce. W Katowicach rozpoczęło działalność Społeczne Ministerstwo ds. Samotności, w którym wsparcie znajdzie każda osoba samotna.

– W przestrzeni Katowic powstało kolejne miejsce, w którym będzie można otrzymać pomoc. Mamy już sklepy socjalne, srebrny telefon dla katowickich seniorów czy „złotą rączkę”. Teraz ruszamy z kolejnym unikatowym projektem, jakim jest Ministerstwo ds. Samotności. Będzie tu można spędzić czas w towarzystwie, zjeść tani posiłek czy wziąć udział w różnych zajęciach i warsztatach. Cel jest jeden – walka z samotnością, która dotykać może każdego, bez względu na wiek – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Społeczne Ministerstwo ds. Samotności mieści się w pięknej kamienicy przy ul. Mikołowskiej 44. To pierwszy w Polsce koncept, wzorowany na sprawdzonych praktykach z Japonii i Anglii.

– Jestem przekonany, że wszystkim odwiedzającym to miejsce przypadnie do gustu. Dzięki zaangażowaniu miasta Katowice oraz zaufaniu prezydenta Katowic pana Marcina Krupy Fundacja Wole Miejsce może wykonać milowy krok w swojej działalności na rzecz mieszkańców. Po wigilii dla samotnych, śniadaniu wielkanocnym oraz sklepach socjalnych teraz przyszła pora na walkę z chorobą cywilizacyjną XXI wieku, z samotnością – mówi Mikołaj Rykowski, prezes Fundacji Wolne Miejsce, która wymyśliła koncept i wcieliła go w życie. – Jednym z najważniejszych elementów będzie codzienna dostępność profesjonalnego wsparcia: psychologicznego, terapeutycznego, prawnego. Każdy znajdzie u nas swoje wolne miejsce! – dodaje.

– Dzisiaj otwieramy pierwszą część Ministerstwa ds. Samotności: kawiarnię i bistro oraz salkę gimnastyczną. To miejsce, w którym można wypić kawę i zjeść za mniejszą niż rynkowa opłatą, a przede wszystkim przy tej okazji pobyć z innymi, bo przede wszystkim ma być to przestrzeń, w której każdy znajdzie dla siebie miejsce oraz drugą osobę, z którą będzie mógł porozmawiać – powiedział w trakcie otwarcia Jerzy Woźniak, wiceprezydent Katowic.

Na parterze ministerstwa znajduje się pierwsze na świecie bistro socjalne „Spichlerz”. To wyjątkowe miejsce serwujące niedrogie posiłki lunchowe dla wszystkich potrzebujących. Nie trzeba mieć żadnego zaświadczenia.

– Będziemy gotować z sezonowych produktów z naszych lokalnych sklepów socjalnych sieci Spichlerz, zgodnie z zasadą niemarnowania żywności, jednocześnie edukując w zakresie idei zerowaste – podkreśla Marta Wilczyńska, dyrektor generalny Fundacji Wolne Miejsce.

Zespół projektowy ze sklepu IKEA Katowice stworzył przestrzeń prawdziwie domową, przytulną, ale przede wszystkim dostępną dla wszystkich. W bistro dominują kolory ziemi, wiklinowe dodatki, jest też dużo drewna. Projektowanie wnętrza oparte zostało o dobrze pomyślane rozwiązania. Dzięki współpracy z IKEA i przekazanym elementom wyposażenia bistro jest nie tylko funkcjonalne, ale ma też swój unikatowy klimat.

Natomiast przy wsparciu firmy Decathlon wyposażono salę gimnastyczną, która będzie pełniła również funkcję sali tanecznej. W otoczeniu lustrzanych ścian prowadzone będą różnorodne zajęcia ruchowe. Produkty i sprzęty do ćwiczeń sprawią, że zajęcia gimnastyczne czy cotygodniowe „fajfy” będą gromadzić tutaj wszystkich spragnionych ruchu, sportu, zdrowego trybu życia i kontaktu z innymi.

Na części piętra przygotowano miejsce na różnego rodzaju warsztaty, szkolenia, spotkania z ciekawymi osobistościami. Pierwsza potańcówka odbędzie się w najbliższą sobotę (14.10.) o godzinie 17:00.

Przypomnijmy, że 11 sierpnia podpisano umowę, na mocy której Fundacja Wolne Miejsce wynajęła od miasta parter i pierwsze piętro w budynku przy ulicy Mikołowskiej 44, na okres 9 miesięcy z możliwością przedłużenia. Tego dnia doszło do uroczystego przekazania kluczy przez wiceprezydenta Katowic Jerzego Woźniaka. Budynek jest w dobrym stanie technicznym, więc aby kompleks dla osób samotnych mógł zacząć działać niezbędna była jedynie adaptacja pomieszczeń i ich wyposażenie, za co odpowiadała Fundacja Wolne Miejsce.

UM Katowice
Print Friendly, PDF & Email