Hiszpania wystawiła już ponad 1,5 mln paszportów covidowych

Hiszpania wystawiła już ponad 1,5 mln paszportów covidowych
Fot. Pixabay

Władze Hiszpanii wystawiły już ponad 1,5 mln certyfikatów potwierdzających potencjalny brak zakażenia koronawirusem, zwanych paszportami covidowymi. Dokument emitowany jest przez hiszpańską administrację od 7 czerwca.

Z opublikowanych we wtorek danych hiszpańskiego ministerstwa zdrowia wynika, że w całym kraju systematycznie rośnie zainteresowanie posiadaniem paszportu covidowego, umożliwiającego podróżowanie. Resort wskazał, że przed 1 lipca, kiedy dokument ten ma obowiązywać na terenie całej UE, szybko rośnie liczba jego posiadaczy.

– Na 10 obywateli z zakończonym procesem szczepień przeciwko koronawirusowi przypada już jeden taki paszport – oszacował we wtorek dziennik „El Mundo”.

Madrycka gazeta wskazuje, że rząd Hiszpanii spodziewa się, że wraz z upowszechnieniem w UE paszportu covidowego nastąpi również drastyczny wzrost liczby urlopowiczów napływających do tego kraju.

– Już w maju zanotowano 1,39 mln turystów docierających na hiszpańskie lotniska międzynarodowe, czyli o 71 proc. więcej wobec wcześniejszego miesiąca. To najlepszy wynik od sierpnia 2020 r. (…), choć wciąż o 84,2 proc. mniej wobec maja 2019 r. – przypomniał dziennik.

Paszport covidowy jest przypisanym konkretnej osobie kodem QR, potwierdzającym, że została ona w pełni zaszczepiona przeciwko SARS-CoV-2, przebyła chorobę, bądź że test na obecność wirusa dał wynik negatywny.

Z szacunków resortu zdrowia Hiszpanii wynika, że do wtorkowego przedpołudnia liczba obywateli, którzy zakończyli proces szczepień wynosi już blisko 14,5 mln.

Marcin Zatyka (PAP)
Print Friendly, PDF & Email