Hiszpania: Rząd zakontraktował łącznie 136 mln dawek szczepionki

Hiszpania: Rząd zakontraktował łącznie 136 mln dawek szczepionki
Fot. Pixabay

Rząd Hiszpanii zawarł umowy z koncernami farmaceutycznymi na łączną dostawę do kraju 136 mln dawek szczepionki przeciwko koronawirusowi – poinformował w środę gabinet premiera Pedra Sancheza.

Z danych przedstawionych przez szefa rządu wynika, że umowy na dostawy szczepionek zostały zawarte z pięcioma firmami: Pfizer, Moderna, AstraZeneca, Janssen oraz Curevac. Dwie ostatnie na razie nie zrealizowały jeszcze żadnego transportu do Hiszpanii.

W środę podczas wystąpienia w Kongresie Deputowanych, niższej izby parlamentu Hiszpanii, Sanchez poinformował, że jego rząd wydał blisko 10 mln euro na rozwój kilkunastu projektów naukowych służących walce z COVID-19, w tym wyrobu szczepionek. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami rządu na terenie Hiszpanii mogłyby powstać co najmniej cztery zakłady wytwarzające szczepionkę przeciwko koronawirusowi.

W środę Sanchez po raz pierwszy przyznał, że kierowany przez niego gabinet jest współodpowiedzialny za pojawienie się w Hiszpanii trzeciej fali koronawirusa. Sprecyzował, że administracja rządowa pospieszyła się z luzowaniem restrykcji w drugiej połowie 2020 roku.

– Tym razem będziemy bardziej przezorni, aby przeciwdziałać pojawieniu się czwartej fali epidemii. COVID-19 bowiem potrzebuje tylko lontu, aby rozprzestrzenić się w sposób niekontrolowany – dodał Sanchez, zastrzegając, że jego gabinet nie przystanie na apele władz regionów o szybkie luzowanie restrykcji przeciwepidemicznych.

Marcin Zatyka (PAP)
Print Friendly, PDF & Email