Elbląski Park Technologiczny rozpoczyna działalność

Elbląski Park Technologiczny rozpoczyna działalność
Fot. Adminstrator

Nowoczesne Centrum Biznesu Rozwoju i Innowacji ma już pierwszych użytkowników, na pustych połaciach dawnego poligonu powoli wyrastają budynki przemysłowe. Na kolejnych inwestorów czekają działki wyposażone we wszystkie niezbędne media.Za dwa lata – zdaniem Prezydenta Miasta – na Modrzewinę będą kursować miejskie autobusy, dowożące pracowników.

Prezydent Elbląga – Grzegorz Nowaczyk zaprosił  dziennikarzy na wycieczkę do Elbląskiego Parku Technologicznego.  EPT to na razie ogromna, zaśnieżona połać dawnego poligonu, nad którą króluje nowoczesny, przeszklony  budynek Centrum Biznesu Rozwoju i Innowacji.  Oprowadzał po nim Rafał Kućmański  – naczelnik Wydziału Strategii i Funduszy Unijnych, w towarzystwie przedstawicieli firm, które będą tam miały swoje siedziby.

Oddany do użytku budynek stanowi 1/3 planowanego obiektu. Cały obiekt powinien być zbudowany do 2020r. W gotowej części mieścić się będą cztery laboratoria: Centrum Metaloznawca, Centrum Jakości Środowiska Laboratorium Zaawansowanych Analiz  Środowiskowych, Centrum Jakości Środowiska Laboratorium Emisji Gazów i Metali oraz Centrum Technologii Drewna i Mebli. Jest tu również nowoczesna sala konferencyjna.
Do każdego z pomieszczeń doprowadzone są odpowiednie media, pozostałe wyposażenie znajdzie się w nich w najbliższych miesiącach, po rozstrzygnięciu przetargów. Miasto otrzymało już  na ten cel dotację.

Jednym z użytkowników Centrum jest klaster meblowy, na którego czele stoi prezes Wojciech Macijewicz – właściciel firmy LUPUS. Klaster meblowy zamierza uruchomić  Centrum Technologii Drewna i Mebli, a w nim laboratorium badania jakości produkowanych wyrobów, co ułatwi uzyskanie międzynarodowego certyfikatu, pozwalającego konkurować z najlepszymi firmami europejskimi. Drugim kierunkiem będzie rozwój informatyzacji: nowe systemy projektowania mebli oraz wizualizacji projektów, pomocnej w reklamie produktów. Oba działania są zbyt kosztowne dla jednego zakładu, natomiast może je prowadzić klaster dla wszystkich swoich członków, którymi są zakłady meblowe i kooperujące z nimi z terenu dawnego województwa elbląskiego.

Z kolei klaster technologii informatycznych w ramach swoich usług będzie też udostępniał najnowocześniejsze urządzenia, za drogie dla małych firm, takie jak skanery i drukarki 3D.

Na terenie Parku stawiają już swoje obiekty: Spółka Akcyjna Elbląg produkująca okna AVANTE, Przedsiębiorstwo Wdrażania Postępu Technicznego Posteor z Sopotu, elbląska firma Lira, zajmująca się tworzeniem nowoczesnych rozwiązań oświetleniowych oraz Metal Ekspert – fabryka z najnowocześniejszą technologią metalurgiczną.
Toczą się zaawansowane rozmowy z pięcioma innymi firmami (wśród nich dwie są z Elbląga), które chcą tam zainwestować. Pojawiają się inwestorzy z Trójmiasta, gdzie rosną ceny gruntów i koszty działalności. Okazuje się, że pytania potencjalnych inwestorów dotyczą nie tylko cen i kosztów inwestycyjnych, ale i warunków życia w Elblągu: dostępu do przedszkoli, oferty kulturalno-rekreacyjnej. A to oznacza, że  mamy jeszcze wiele do zrobienia, aby wygrać konkurencję z innymi miastami.

Prezydent Grzegorz Nowaczyk szuka odpowiedniego menedżera do zarządzania Parkiem. Dwa ogłoszone konkursy nie przyniosły oczekiwanego rezultatu, ma być ogłoszony trzeci, skierowany do specjalistów z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem z  całego kraju. Prezydent  spodziewa się, że EPT rozwinie swoją działalność w ciągu dwóch lat.
  TB Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 6352

Print Friendly, PDF & Email