Dworczyk: Nie analizowaliśmy zakupu rosyjskiej szczepionki Sputnik

Dworczyk: Nie analizowaliśmy zakupu rosyjskiej szczepionki Sputnik
Fot. Pixabay

Na razie nie analizowaliśmy zakupu szczepionki Sputnik – powiedział we wtorek szef KPRM, pełnomocnik rządu ds szczepień Michał Dworczyk. Czas, aby Komisja Europejska wyegzekwowała od producentów dostawy, które będą odbywały się zgodnie z harmonogramem i w zadeklarowanej wielkości – podkreślił.

– My na razie nie analizowaliśmy zakupu szczepionki Sputnik – powiedział Dworczyk zapytany w TVP1, czy rząd rozważa zakup rosyjskiej szczepionki.

Dodał, że rząd w tej chwili skupia się na tym, „żeby wymóc na Komisji Europejskiej rzetelne wywiązanie się z umów z producentami, które są już zakontraktowane”. – Przypomnę, że Polska ma zakontraktowane około 100 mln dawek szczepionki do końca roku. Inne kraje UE również mają zakontraktowane bardzo duże wolumeny szczepionek – dodał Dworczyk.

– Czas na to, aby Komisja Europejska wyegzekwowała od producentów dostawy, które będą odbywały się zgodnie z harmonogramem i wielkości pierwotniej zadeklarowanej przez producentów – dodał.

Obecnie szczepionki firm Pfizer/BioNTech, Moderna oraz Astra-Zeneca Polska otrzymuje w ramach kontraktów zawartych przez Komisję Europejską, podobnie jak inne państwa UE.

Dworczyk poinformował we wtorek, że kolejna partia szczepionki Moderny jest opóźniona – przyjedzie 11 lutego i będzie mniejsza o 20 tys. (PAP)

Mikołaj Małecki
Print Friendly, PDF & Email