Dworczyk: Jeśli dziś EMA zatwierdzi szczepionkę Pfizera, 26 grudnia do Polski trafi pierwsze 10 tys. dawek

Dworczyk: Jeśli dziś EMA zatwierdzi szczepionkę Pfizera, 26 grudnia do Polski trafi pierwsze 10 tys. dawek
Fot. Pixabay

Jeżeli w poniedziałek Europejska Agencja Leków zatwierdzi szczepionkę na koronawirusa firmy Pfizer, to wszystko wskazuje na to, że 26 grudnia do Polski dojedzie pierwsze 10 tys. dawek i 27 grudnia zostanie zaszczepionych pierwszych 10 tys. osób – powiedział szef KPRM Michał Dworczyk.

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów był pytany w poniedziałek w RMF FM, kiedy i gdzie rozpoczną się szczepienia na koronawirusa.

– Jeżeli dzisiaj Europejska Agencja Leków (EMA) zatwierdzi szczepionkę firmy Pfizer to wszystko wskazuje na to, że 26 grudnia wieczorem do Polski dojedzie pierwsze 10 tys. dawek szczepionek i 27 grudnia zostanie zaszczepionych pierwszych 10 tys. osób – powiedział Dworczyk. Zaznaczył, że będzie to grupa „zero”, czyli personel medyczny i pracownicy podmiotów leczniczych.

W tej chwili – mówił Dworczyk – jest wybieranych „kilkadziesiąt punktów, gdzie pierwsze szczepienia tych blisko 10 tys. osób będą miały miejsce”. – To będą tak zwane szpitale węzłowe, czyli szpitale, które zostały wytypowane przez Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia do prowadzenia szczepień grupy zero – dodał Dworczyk.

Zaznaczył, że liczba punktów szczepień będzie się zwiększać. – W tej chwili mamy punkty, które mogą obsłużyć ponad 93 proc. populacji, w ponad 80 proc. gmin. W tej chwili trwa kolejny nabór takich punktów. Jeszcze przed świętami będziemy mieli tę listę uzupełnioną – powiedział.

Dworczyk poinformował, że w teraz „zdolność do szczepień jest na poziomie 3,5 mln dawek miesięcznie”.

Rząd we wtorek przyjął Narodowy Program Szczepień, którego celem jest doprowadzenie w 2021 r. do odporności populacyjnej. Szczepionki na COVID-19 mają być darmowe, dobrowolne i dwudawkowe.

Program szczepień zakłada cztery etapy przeprowadzania zabiegów. Podczas etapu 0 szczepienia otrzymają m.in. pracownicy sektora ochrony zdrowia (lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych. (PAP)

Marzena Kozłowska
Print Friendly, PDF & Email