Długi weekend. Policjanci apelują: na drogach bądźmy odpowiedzialni

Długi weekend. Policjanci apelują: na drogach bądźmy odpowiedzialni
Fot. mł. asp. Mateusz Sławek

Przed nami kolejny zbieg dni wolnych. I to takich, w których słupek rtęci będzie osiągał wysokie wartości. Wielu zatem zdecyduje się spędzić ten czas z dala od swych domów. Między innymi w nadmorskich kurortach. Warto przy tym pamiętać, aby wszystkich kierowców charakteryzowała odpowiedzialność, przestrzeganie przepisów i zdrowy rozsądek. To mogą być czynniki, które sprawią, że podróż będzie spokojna i przede wszystkim bezpieczna.

Od piątku (12 sierpnia) policjanci będą intensywnie pracować na wielu drogach w kraju. Duża aktywność stróżów prawa ma zapewnić bezpieczną podróż zmotoryzowanym i pieszym. Funkcjonariusze głównie drogówki będą gotowi do pomocy, cennych wskazówek i szybkiego rozładowywania tworzących się ewentualnie miejscowych utrudnień. Tu od razu nasuwa się wniosek polegający na wcześniejszym popracowaniem z mapą czy nawigacją w kontekście wyboru trasy alternatywnej. Szczególnie jeśli chodzi o trasę S3, gdzie dziesiątki tysięcy kierowców z wielu miejsc Polski będzie powodowało wzmożone natężenie ruchu pojazdów.

Ale nie można zapominać o najczęstszej przyczynie drogowych wypadków jaką jest nadmierna  o prędkości. Ta może prowadzić i często prowadzi do tragedii. Dlatego w piątek (12 sierpnia) policjanci w całym kraju przeprowadzają działania kontrolno-prewencyjne pod nazwą „PRĘDKOŚĆ” w ramach międzynarodowej akcji, która koordynowana jest przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego. Warto zatem ściągnąć nogę z gazu, ale warto przede wszystkim zrobić to dla własnego bezpieczeństwa.

– Nieoceniony będzie również wcześniejszy wypoczynek i odpowiednie przygotowanie samochodu. Przypominamy o wyposażeniu najmłodszych pasażerów w foteliki i konieczność zapinania pasów bezpieczeństwa. Trzeźwość jest chyba zjawiskiem, nad którym specjalnie rozwodzić się nie trzeba. W każdej policyjnej jednostce można wcześniej się przebadać zanim wsiądzie się do auta – wskazują policjanci. – Zróbmy wszystko, aby bezpiecznie dotrzeć do celu, a później spokojnie wrócić do tych, którzy na nas czekają – dodają.

Oprac. podinspektor Marcin Maludy, Rzecznik Prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wielkopolskim
Print Friendly, PDF & Email