Długa i emocjonalna XII sesja Rady Miejskiej w Elblągu

Długa i emocjonalna XII sesja Rady Miejskiej w Elblągu
Fot. Adminstrator

Dużo emocji, długie dyskusje i przyjęcie ważnych  uchwał dotyczących przekształceń szkół, komercjalizacji szpitala miejskiego, nowego programu mieszkaniowego

XXII sesja Rady Miejskiej w Elblągu w dniu 14 lutego była nerwowa i burzliwa. Zaczęła się z godzinnym opóźnieniem z powodu opiniowania przez kluby radnych autopoprawek do kilku projektów uchwał. Wycofany został projekt tzw. uchwały parkingowej. Sporo czasu zajęła procedura uzupełniających wyborów ławników. Wśród przedłożonych projektów uchwał były trzy wzbudzające emocje radnych i mieszkańców: likwidacja zielonej szkoły w Piaskach, komercjalizacja miejskiego szpitala i program mieszkaniowy, zakładający 100% podwyżkę bazowej stawki czynszu.

Poseł Penkalski łaje radnych a Prezydenta wysyła do piaskownicy
Ze względu na autopoprawki oraz wnioski radnych procedura przyjmowania porządku obrad trwała dość długo. Niespodziewanie zakłócona została przez domagającego się udzielenia głosu posła Wojciecha Penkalskiego, który nie przyjmował do wiadomości, że w tej sprawie głos mogą zabierać tylko radni. Nerwowa atmosfera udzieliła się widocznie także przedmiotom martwym, bo nastąpiła awaria sprzętu do głosowania, co skłoniło Przewodniczącego Rady do ogłoszenia przerwy. W czasie przerwy nastąpiły negocjacje, w wyniku których Przewodniczący zgodził się na udzielenie głosu posłowi. Reprezentujący Ruch Palikota poseł wszedł na mównicę i zbeształ  elbląskie władze za – jego zdaniem – szkodliwe projekty uchwał. – Ja siedziałem, wy jeszcze nie. Jeśli któryś z radnych trafi do więzienia, zapraszam na mównicę- powiedział. I oznajmił, że właśnie wysypana została wywrotka piasku przed Urzędem, żeby Prezydent się w nim pobawił i pomyślał o dzieciach, które nie pojadą już do zielonej szkoły w Piaskach. Po wygłoszeniu przemówienia wraz ze swoją asystą Wojciech Penkalski opuścił gmach Urzędu.

Żal zielonej szkoły w Piaskach
Po tym przerywniku radni powrócili do pracy. Do godziny 16.00 udało się przegłosować pakiet uchwał dotyczących zmian w elbląskim szkolnictwie. Głosowanie poprzedziła długa dyskusja, dotycząca głównie likwidacji szkoły w Piaskach. Poproszona o wyjaśnienia Wiceprezydent Grażyna Kluge powiedziała: po pierwsze obiektu nie sprzedajemy. Po drugie Piaski w dalszym ciągu mogą pełnić rolę zielonej szkoły, która będzie miała innego zarządcę, a elbląscy uczniowie w ramach 4 dni ekologicznych będą mogli wyjeżdżać do ośrodków na terenie całego kraju. Po trzecie odpłatność rodziców się nie zmieni – w wypadku, gdy wyjazd kosztować będzie więcej, różnicę pokryje szkoła. Wyjaśnienia pani prezydent nie zadowoliły wszystkich radnych, którzy nadal obawiali się, że zawarte w treści uchwały słowo „likwidacja” może jednak sugerować zamiar sprzedaży, a także tego, że rodzice jednak będą musieli drożej zapłacić w wypadku wyjazdu dzieci na drugi koniec Polski, albo jeszcze dalej. Radny Marek Pruszak stwierdził, że zamiast likwidacji należałoby opracować  koncepcję funkcjonowania Ośrodka w obecnych warunkach, a żadne takie próby nie były podjęte.
Za przyjęciem uchwały głosowało 14 radnych, 4 było przeciwko i 4 się wstrzymało.

Zmieniają się szkoły ponadgimnazjalne
Pozostałe uchwały „szkolne”, które obejmowały: wyłączenie Szkoły Policealnej z Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Elblągu i jej likwidację,  włączenie do Zespołu Szkół Ekonomicznych w Elblągu V Liceum Ogólnokształcącego im. Haliny Poświatowskiej w Elblągu, rozwiązanie Zespołu Szkół Handlowych w Elblągu i włączenie tych  szkół w skład Zespołu Szkół Techniczno – Informatycznych w Elblągu oraz przeniesienie kształcenia uczniów Technikum Handlowego, przekształcenie Zasadniczej Szkoły Zawodowej wchodzącej w skład Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Elblągu, przekształcenie Zasadniczej Szkoły Zawodowej wchodzącej w skład Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Usług im. Mikołaja Kopernika w Elblągu, przekształcenie Zasadniczej Szkoły Zawodowej wchodzącej w skład Zespołu Szkół Turystyczno – Hotelarskich im. Wandy i Witolda Donimirskich,  przekształcenie Zasadniczej Szkoły Zawodowej wchodzącej w skład Zespołu Szkół Handlowych w Elblągu – nie budziły wątpliwości większości radnych. Zostały też pozytywnie zaopiniowane przez wszystkie związki zawodowe. Przekształcenia wynikały ze zmian ustawowych wydłużających do 3 lat naukę w szkołach zawodowych a także ze zmniejszającej się liczby uczniów szkół ponadgimnazjalnych, która z 15 000 w roku 2000 spadła do 6000 w roku 2011. Marek Pruszak stwierdził, że nie jest przeciwny tym przekształceniom, jednak jego zdaniem lepiej byłoby V LO przenieść na północ miasta, gdzie nie ma żadnej szkoły ponadgimnazjalnej, zamiast łączyć je z ekonomikiem.
Władze miasta zapewniają, że wszyscy nauczyciele będą nadal mieli pracę, a nowa struktura szkół pozwoli na tworzenie nowych, ciekawych kierunków nauczania.

Sesja trwała do godz. 19.00. Wszystkie uchwały z autopoprawkami zostały przyjęte.
  Teresa Bocheńska Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 7822

Print Friendly, PDF & Email