Defibrylatory na ulicach Łodzi. Jak ich używać? Gdzie je znajdziesz?

Defibrylatory na ulicach Łodzi. Jak ich używać? Gdzie je znajdziesz?
Fot. Pixabay

Jesteś świadkiem zasłabnięcia lub wypadku? W całej Łodzi rozlokowanych jest 87 defibrylatorów, które mogą uratować życie osobie w potrzebie.

Defibrylatory AED zamontowane są w ogólnodostępnych miejscach użyteczności publicznej, takich jak: krańcówki tramwajowe i autobusowe MPK Łódź, obiekty sportowe i kąpieliska, posterunki Straży Miejskiej, placówki ochrony zdrowia, domy pomocy społecznej, urzędy, muzea, biblioteki i instytucje kultury, ochotnicze straże pożarne i inne lokalizacje z natężonym ruchem.

Jak używać defibrylatora?

W razie zasłabnięcia lub wypadku należy podjąć następujące czynności. W sytuacji, w której poszkodowany nie reaguje, odchyl jego głowę i sprawdź, czy oddycha. Jeżeli nie, uciskaj klatkę piersiową. Resuscytacja krążeniowo-oddechowa zwiększy szanse na przeżycie poszkodowanego do momentu włączenia urządzenia. Koniecznie poproś drugą osobę o pomoc w uruchomieniu defibrylatora oraz o zawiadomienie służb ratunkowych.

Obsługa urządzenia jest bardzo prosta. Po włączeniu defibrylatora należy usunąć folię ochronną z elektrod i przykleić je do klatki piersiowej poszkodowanego. Urządzenie wykona diagnozę. Jeśli będzie potrzeba, rozpocznie defibrylację – czyli dostarczanie kontrolowanych impulsów elektrycznych do serca pacjenta. Sprzęt medyczny ma wgrane komunikaty, dzięki którym udzielający pomocy nie będzie czuł się zagubiony.

Zdrowie i bezpieczeństwo to podstawa, dlatego przy każdym urządzeniu znajduje się apteczka, w której są rękawiczki i maseczka dla pomagającego.

Defibrylatory AED w Łodzi – mapa – KLIKNIJ TU

UM Łódź
Print Friendly, PDF & Email