Co czwarta osoba na świecie nie ma dostępu do bezpiecznej wody pitnej

Co czwarta osoba na świecie nie ma dostępu do bezpiecznej wody pitnej
Fot. UNICEF Polska

Na całym świecie to kobiety są najczęściej odpowiedzialne za przynoszenie wody do gospodarstw domowych – wynika z najnowszego raportu przygotowanego przez UNICEF i WHO. Pokazuje on wyraźne nierówności w dostępie do wody oraz usług sanitarnych i higienicznych. Jednocześnie wskazuje, że dziewczynki są prawie dwukrotnie częściej niż chłopcy odpowiedzialne za pozyskiwanie wody i na tą aktywność poświęcają codziennie więcej czasu.

Opracowany wspólnie przez UNICEF i WHO raport opisuje postępy w zakresie zapewniania dostępu do wody pitnej, usług sanitarnych i higienicznych (WASH) w gospodarstwach domowych w latach 2000-2022. Szczególny nacisk kładzie na przypadki nierówności wynikające z kwestii różnego podejścia do płci między krajami i wewnątrz nich. Pozyskane dane pokazują, że najczęściej to kobiety i dziewczęta ponoszą ciężar kryzysu wodno-sanitarnego.

Pomimo postępów w osiąganiu powszechnego dostępu do podstawowych usług WASH, nadal istnieją ogromne luki w jakości świadczonych usług. Obecnie około 2,2 mld ludzi, a więc co czwarta osoba na świecie, nie ma dostępu do bezpiecznej wody pitnej, 3,4 mld nie może korzystać z bezpiecznych usług sanitarnych, a ok 2 mld nie może w swoich domach umyć rąk wodą i mydłem.

Na zwiększone ryzyko są narażone szczególnie kobiety i dziewczynki, które są odpowiedzialne za przynoszenie wody w 70 proc. gospodarstw domowych bez stałego dostępu do jej źródeł. One też odbywają znacznie dłuższe wyprawy po wodę. Dziewczynki w wieku poniżej 15 lat częściej niż chłopcy w ich wieku pozyskują wodę, tracąc czas na edukację, pracę i wypoczynek oraz narażając się na obrażenia fizyczne i niebezpieczeństwa po drodze.

– Każde wyjście dziewczynki po wodę oddala ją od możliwości nauki czy zabawy i stanowi zagrożenie jej bezpieczeństwa. Brak pewnych źródeł wody, możliwości skorzystania z toalety czy umycia rąk w domu pozbawia dziewczęta szans na realizację ich potencjału i utrwala cykle ubóstwa. Nieodpowiedni poziom tych usług zwiększa zagrożenie dla zdrowia kobiet i dziewcząt oraz ogranicza ich możliwość bezpiecznego i komfortowego radzenia sobie z miesiączką. Kobiety i dorastające dziewczynki w najuboższych gospodarstwach domowych oraz osoby niepełnosprawne są najbardziej narażone na brak odosobnionego miejsca do mycia i przebierania się – wskazuje Renata Bem, Dyrektor Generalna UNICEF Polska.

Według raportu na całym świecie 1,8 mld ludzi żyje w gospodarstwach domowych bez dostępu do wody, a ponad pół miliarda nadal dzieli urządzenia sanitarne z innymi gospodarstwami domowymi, co narusza prywatność, godność i bezpieczeństwo kobiet oraz dziewcząt. Wśród gospodarstw domowych ze wspólnymi toaletami, kobiety i dziewczęta częściej niż mężczyźni i chłopcy nie czują się bezpiecznie spacerując samotnie w nocy i są narażone na molestowanie seksualne i inne zagrożenia bezpieczeństwa.

Raport odnotowuje pewne postępy w zakresie powszechnego zapewnienia usług WASH. W latach 2015-2022 odsetek gospodarstw domowych z dostępem do bezpiecznej wody pitnej wzrósł z 69 do 73 proc.; do usług sanitarnych z 49 do 57 proc.; a w przypadku podstawowych usług higienicznych z 67 do 75 proc. Jednak osiągnięcie celu zrównoważonego rozwoju w tym zakresie do 2030 r. będzie wymagało kilkakrotnego zwiększenia obecnych wskaźników postępu w każdej z tych dziedzin. Konieczne jest podejmowanie dalszych wysiłków w celu zapewnienia, że poprawa w zakresie możliwości dostępu do wody oraz usług sanitarnych i higienicznych uwzględnia kwestie równości płci, aby skutecznie zaspokajać szczególne potrzeby kobiet i dziewczynek oraz innych wrażliwych grup.

UNICEF Polska
Print Friendly, PDF & Email