Ciepłe posiłki dla potrzebujących wrocławian

Ciepłe posiłki dla potrzebujących wrocławian
Fot. MOPS Wrocław / arch.

Ciepłe posiłki otrzymają seniorzy, osoby samotne i uczniowie, którzy ze względu na brak nauczania stacjonarnego nie mają finansowanych obiadów w szkołach. W tym roku wrocławski MOPS rozda ich blisko 140 tys., na co przeznaczy prawie 1,3 mln złotych.

Obiady będą dostarczane do potrzebujących od 1 marca do 31 grudnia 2021 r.

– Sytuacja z początku pandemii pokazała, jak wielu mieszkańców potrzebowało pomocy w formie ciepłego posiłku. Także wcześniej widzieliśmy potrzebę wdrożenia takiej formy pomocy. W roku 2021 stało się to możliwe i od 1 marca rozpoczęliśmy w mieście nową formę pomocy, to znaczy dostarczania gorącego posiłku do miejsca zamieszkania – mówi Michał Szydłowski, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu.

Posiłki będą rozwożone we wszystkie dni robocze oraz w soboty. Natomiast na niedziele i święta będą dostarczane z wyprzedzeniem w sobotę lub w ostatni dzień roboczy przed świętami. Przy czym będą przygotowane tak, by później było łatwo je podgrzać.

Dwudaniowe obiady

Jadłospisy są układane na 10 kolejnych dni. W każdym z nich ujęte są dania składające się z zupy oraz ziemniaków, kaszy lub ryżu oraz mięsa i surówki lub warzyw gotowanych, oraz posiłki rybne i mączne (pierogi, makarony, naleśniki itp.). Minimalna wartość kaloryczna obiadu to 1000 kalorii.

Obiady zostały sfinansowane z programu „Posiłek w szkole i w domu”, z częściowym udziałem środków rządowych i samorządowych. Posiłki przygotowuje i rozwozi wyłoniona w przetargu firma EKO KATERING Sp. z o.o.

Nie pierwsze takie działania MOPS-u

W  2020 r., w okresie od kwietnia do maja, MOPS rozwoził posiłki dla osób starszych i niepełnosprawnych. Skorzystało z nich 217 osób, do których dostarczono łącznie prawie 7 tys. posiłków. Na ten cel przeznaczono ponad 100 tys. złotych pochodzących ze środków na przeciwdziałanie COVID-19.

Również wiosną MOPS dostarczał dania od sponsorów (łącznie 1122 posiłki dla 32 osób), a w styczniu do klientów ośrodka trafiła żywność dystrybuowana w porozumieniu z Caritas i MPK Wrocław. Z kolei w okresie świątecznym do mieszkańców w potrzebie trafiło 5 tys. świątecznych paczek sfinansowanych przez Miasto Wrocław kwotą 400 tys. złotych, a przygotowywanych i dystrybuowanych przez organizacje pozarządowe.

Monika Dubec / wroclaw.pl
Print Friendly, PDF & Email