Bydgoszcz: Zostań dawcą szpiku

Bydgoszcz: Zostań dawcą szpiku
Fot. mat. prasowe

W sobotę, 28 maja w 10 miastach Polski Fundacja DKMS organizuje akcje rejestracyjne promujące ideę dawstwa szpiku kostnego (wykaz miast na końcu materiału).

W Bydgoszczy osoby chcące dołączyć do bazy potencjalnych dawców będą mogły to zrobić w punktach na Wyspie Młyńskiej i w centrum handlowym Focus, przy ul. Jagiellońskiej.

28 maja obchodzimy Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi (World Blood Cancer Day). To międzynarodowe święto, podczas którego ludzie z całego świata okazują swoje wsparcie chorym na nowotwory krwi. Oficjalnym symbolem tego święta jest czerwony znak & – wyrażający solidarność z osobami dotkniętymi nowotworami krwi.

– Miasto Bydgoszcz od lat wspiera akcję rejestracji potencjalnych dawców szpiku. Akcje promocyjne odbywają się m.in. w naszych szkołach. Zachęcam wszystkich Bydgoszcz, którzy jeszcze nie zarejestrowali się w bazie do wzięcia udziału w sobotniej akcji rejestracyjnej. Być może dzięki temu uda uratować się komuś życie – mówiła podczas dzisiejszego briefingu prasowego zastępczyni prezydenta Iwona Waszkiewicz.

W okresie 13 lat działalności Fundacja DKMS, dzięki wsparciu Urzędu Miasta Bydgoszczy, przeprowadziła 382 akcje rejestracji potencjalnych dawców szpiku. Podczas tych wydarzeń do bazy Dawców Fundacji DKMS dołączyło 18 881 osób,  a już 97 spośród nich zostało dawcami faktycznymi, czyli oddało komórki macierzyste bądź szpik i podarowało szanse pacjentom na powrót do zdrowia.

W sobotę w Bydgoszczy, osoby chcące dołączyć do bazy potencjalnych Dawców, będą mogły to zrobić w godz. 10.00 – 18.00 w punktach na terenie Wyspy Młyńskiej oraz w centrum handlowym Focus, ul. Jagiellońska.

Kto może zostać dawcą?

Dawcą może zostać osoba w wieku 18 -55 lat, w dobrym stanie zdrowia. Musi zamieszkiwać na terytorium Polski i przede wszystkim być gotowa do oddania szpiku osobie potrzebującej, w sytuacji stwierdzenia zgodności. Więcej na www.dkms.pl

UM Bydgoszcz

***

Pozostałe miasta objęte akcją, to: Gdynia, Gdańsk, Olsztyn, Szczecin, Łódź, Wrocław, Opole, Kielce i Kraków. Szczegóły lokalizacji znajdują się TUTAJ.

Print Friendly, PDF & Email