By nikt nie czuł się samotny

By nikt nie czuł się samotny
Fot. Caritas Polska

Potrzebujący, samotni, bezdomni będą mogli poczuć prawdziwą, ciepłą atmosferę świąt, bowiem specjalnie dla nich Caritas organizuje wieczerze wigilijne w 90 miastach w całej Polsce. Będą tradycyjne potrawy, paczki świąteczne i dużo prawdziwego ludzkiego ciepła.

W tym roku już po raz siódmy odbędzie się ogólnopolska edycja akcji Wigilia Caritas. Od początku jej ideą jest to, by nikt nie czuł się samotny i zapomniany. To szczególnie ważne w okresie świąt Bożego Narodzenia, które wszystkim nam kojarzą się z ciepłem rodzinnego domu, obecnością najbliższych, zastawionym stołem, obdarowywaniem, ale także z gotowością do dzielenia się z potrzebującymi.

Jak w domu

23 i 24 grudnia potrzebujący zasiądą do stołów z przygotowaną dla nich wigilijną wieczerzą. Połamią się też opłatkiem, co zawsze jest bardzo wzruszającą chwilą.

– Wigilia Caritas to wieczerza jak w każdym domu – dzielenie się opłatkiem, śpiewanie kolęd, występy i oczywiście prezenty – mówi Małgorzata Jarosz-Jarszewska, zastępca Dyrektora Caritas Polska.

Na stołach będą prawdziwe wigilijne potrawy – barszcz z uszkami, smażony karp, postna kapusta, śledź i kluski z makiem. Do ich przygotowania zostaną wykorzystane 3 tony kapusty kiszonej, 6,5 tony filetów z karpia i 30 tys. litrów czerwonego barszczu. Do przykrycia wigilijnych stołów posłuży łącznie aż 16,7 km obrusów.

Fot. Caritas Polska

Miłym akcentem wigilijnych spotkań organizowanych przez Caritas jest rozdawanie potrzebującym paczek z prezentami od darczyńców i żywnością zebraną w przedświątecznej akcji „Tak. Pomagam!”. Choć uczestników Wigilii Caritas będzie więcej niż rok temu, to z pewnością paczek nie zabraknie, ponieważ podczas ostatniej akcji „Tak. Pomagam!” zebrano aż 335 ton żywności o długim terminie przydatności do spożycia. To o ponad 100 ton więcej niż w dwóch poprzednich zbiórkach.

Niezawodne wsparcie

Akcję od początku jej istnienia wspiera firma Selgros, która w tym roku na ten cel przekazała darowiznę w wysokości blisko 700 tys. zł. – Przygotowania do Wigilii Caritas ruszyły we wrześniu od rozpoznania potrzeb w diecezjach i wskazania liczby osób potrzebujących, które Caritas diecezjalne planują ugościć. Następnie razem z firmą Selgros ustaliliśmy tegoroczne menu i plan działania – wyjaśnia Magdalena Masiak, koordynator ds. kampanii krajowych w Caritas Polska. – W przedświątecznym tygodniu żywność jest odbierana z 12 hal Selgros w całym kraju przez 36 diecezji biorących udział w tegorocznej akcji. Produkty trafiają następnie do jadłodajni i kuchni w placówkach przygotowujących wieczerze – dodaje.

– Cieszymy się, że po raz kolejny możemy nieść pomoc osobom ubogim razem z Caritas. Jako przedstawiciel Selgros, ale też osobiście, bardzo cenię sobie tę współpracę. W tym szczególnym czasie ważne jest, by nasze doświadczenia z codziennej pracy mogły posłużyć potrzebującym. Praca wolontariuszy i pracowników oraz ich poświęcenie jest niesamowite. Dobrze być częścią tak ogromnego i pięknego przedsięwzięcia. Naszymi działaniami dążymy do tego, by szerzyć ciepło i dobro – mówi Cezary Furmanowicz, dyrektor Działu Marketingu firmy Selgros.

Dobra jest więcej

– W tym roku w Wigiliach Caritas będzie uczestniczyło 22 tys. osób. To ogromne przedsięwzięcie, dlatego będzie nam pomagać 2100 wolontariuszy. Będą oni nakrywać do stołu, posługiwać i przede wszystkim dzielić się swoją obecnością z osobami potrzebującymi – mówi Małgorzata Jarosz-Jarszewska.

Wigilie Caritas odbędą się aż w 90 miastach w całej Polsce – to więcej niż w ubiegłym roku. Największe spotkania wigilijne odbędą się w Bydgoszczy, Poznaniu, Krakowie, Szczecinie, Lublinie, Kielcach, Łomży, Koszalinie, Radomiu, Skarżysku-Kamiennej i Sosnowcu.

W diecezjach Wigilie Caritas odbywają się dla różnych grup podopiecznych. To spotkania we wspólnotach i placówkach, w których na co dzień Caritas diecezjalne udzielają pomocy. Wigilie organizuje także Caritas Polska – w tym roku zaprosi na nie seniorów i podopiecznych warszawskiego Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom.

Idea wydarzenia pochodzi z Poznania, gdzie od siedemnastu lat ubodzy gromadzą się na wieczerzy wigilijnej na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Od 2017 roku Wigilia Caritas jest akcją ogólnopolską i jest organizowana również w innych miastach Polski.

Print Friendly, PDF & Email