Brazylia: Stany położone na północy zrezygnowały z zakupu szczepionki Sputnik V

Brazylia: Stany położone na północy zrezygnowały z zakupu szczepionki Sputnik V
Fot. Thirdman / Pexels

Północno-wschodnie stany Brazylii, które w drodze wyjątku mogły stosować rosyjską szczepionkę Sputnik V, ostatecznie zrezygnowały z zakupu tego preparatu – poinformował w czwartek gubernator stanu Piauí, Wellington Dias.

W trakcie spotkania, jakie gubernator Dias odbył z przedstawicielami Rosyjskiego Funduszu Inwestycji Bezpośrednich, który zajmuje się sprzedażą za granicę szczepionki opracowanej przez Centrum Badawcze Epidemiologii i Mikrobiologii im. Nikołaja Gamaleji w Moskwie, poinformowano, że Rosjanie zamierzają sprzedać 37 mln dawek Sputnika V, które miała nabyć Brazylia, odbiorcom w Meksyku, Argentynie i Boliwii.

Zgodnie z niedawną decyzją brazylijskiej Narodowej Agencji Nadzoru Zdrowotnego (Anvisa) Sputnik V nie może być stosowany na terytorium tego kraju, z wyjątkiem stanów położonych na północnym wschodzie.

Prowincje te mogą nabyć 2 mln doz rosyjskiej szczepionki i użyć ich w lokalnej kampanii szczepień, pod warunkiem jednak, że najpierw przeprowadzą testy szczepionki pod kątem replikacji adenowirusa i zagwarantują regularne testowanie osób zaszczepionych po przyjęciu preparatu.

W tej sytuacji władze północno-wschodnich stanów Brazylii zdecydowały się odstąpić od idei szczepienia ludności Sputnikiem V.

Przedstawiciele Rosyjskiego Funduszu Inwestycji Bezpośrednich przekazali w oświadczeniu opublikowanym w czwartek, że decyzja ta nie jest ostateczna. – Przedstawiciele władz stanowych w regionach północno-wschodnich wciąż nie tracą nadziei, iż wymogi, jakie postawił brazylijski regulator, zostaną w pełni uwzględnione, dzięki czemu naród brazylijski uzyska dostęp do najbezpieczniejszej i najskuteczniejszej szczepionki przeciwko COVID-19 na świecie – czytamy w oświadczeniu.

Brazylia jest jednym z najciężej dotkniętych pandemią krajów na świecie. Od marca ubiegło roku odnotowano tam ponad 20 mln zakażeń koronawirusem i 560 706 zgonów z powodu COVID-19. (PAP)

Print Friendly, PDF & Email