Biofeedback - wyjątkowa szansa na podniesienie sprawności umysłowej

Biofeedback - wyjątkowa szansa na podniesienie sprawności umysłowej
Fot. Adminstrator

W dniach 13.09. – 17.09. 2010 r. odbędzie się w Elblągu kurs organizowany przez EEG Instytut Biofeedback i Polskie Towarzystwo Biofeedback i Psychofizjologii Stosowanej w Warszawie. Będzie to kurs podstawowy „Teoria i praktyka EEG Biofeedback w neuropsychoterapii”. Koszt kursu wynosi 2 tys. zł. Zgłoszenia będą przyjmowanie do dnia 03.09.2010 r.

Bliższych informacji w Elblągu udziela mgr Krystyna Bara, kontakt telefoniczny pod nr 501285773. Druk formularza zgłoszeniowego należy pobrać ze strony: [url]http://www.eeg.com.pl/formularze.html. [/url]Wypełnione druki należy wysłać faksem na nr 0 22-671-59-14 lub mailem na adres: eeginstytut@eeginstytut.pl

Co to jest biofeedback?

Technologia o której mowa, powstała w laboratorium Amerykańskiego Centrum Badań Kosmicznych w celu skutecznego przygotowania astronautów do wykonywania skomplikowanych czynności w ekstremalnych warunkach.
Biofeedback jest metodą pozwalającą kontrolować procesy zachodzące w organizmie, lepiej skupiać uwagę, zwiększa kreatywność i szybkość myślenia, polepsza jakość snu. Uczy panowania nad własnymi reakcjami, pomaga radzić sobie nawet w mocno stresujących sytuacjach.

Biofeedback jest stosowany w leczeniu i w rehabilitacji

Treningi Biofeedback są wskazane dla ludzi zdrowych, których praca wymaga skupienia, podejmowania szybkich i prawidłowych decyzji, pracujących w stresie. Pomagają uzyskać lepsze wyniki w nauce, wspomagają zdrowy rozwój mózgu już od 3 roku życia, aż do późnego wieku.
Treningi są wskazane także dla osób z zaburzeniami funkcji poznawczych, samooceny, zaburzeniami psychopatycznymi, zaburzeniami procesu uczenia się, depresją, napadami paniki, różnymi uzależnieniami (hazard, używki, seks.).

Z dobrodziejstw biofeedback korzysta coraz więcej pilotów, maklerów giełdowych, biznesmenów, policjantów, ale także osoby… z ADHD, dyslektycy czy po prostu cierpiące na migrenę i zespół chronicznego zmęczenia. O skuteczności biofeedbacku przekonać się mogą nawet anorektycy i osoby cierpiące na bulimię. Biofeedback jest nieocenioną pomocą w rehabilitacji, między innymi po udarach mózgu.

Przebieg treningu
Dwie elektrody przyłożone do głowy rejestrują fale mózgowe, które są wzmacnianie przez komputer, który przetwarza dalej sygnał i zapewnia sprzężenie zwrotne. Fale są jednocześnie analizowane przez  neuroterapeutę. Sprzężenie zwrotne jest informacją o tym, jakie fale mózgowe przeważają w danej chwili. Przebieg własnych fal mózgowych, przepisany graficznie pod postacią wideogry, obserwuje sam trenowany na swoim monitorze. Grą kieruje się tylko za pomocą własnego mózgu, bez klawiatury czy joysticka.
Kiedy wzrasta aktywność mózgu w pożądanym paśmie częstotliwości fal mózgowych, otrzymujemy nagrodę w postaci punktów, gra się udaje. Przy wzroście aktywności niepożądanych fal pasm, sukces w grze znika.

Mózg stopniowo reaguje na motywacyjne wskazówki proponowane przez neuroterapeutę w postaci nagrody za dobre wyniki gry. W ten sposób mózg sam rozwija proces uczenia się nowych, bardziej odpowiednich częstotliwości fal mózgowych. Prawidłowe zakresy częstotliwości dziecka czy studenta, które można wytrenować, określone są na podstawie wiedzy naukowej w zależności od wieku, stanu świadomości i rodzaju wysiłku psychicznego trenowanego.

Skuteczność
Metoda jest skuteczna w 85-95% przypadków, w zależności od stopnia złożoności problemu. Zaleca się ok. 60 seansów. Każdy z nich trwa ok. 45 minut. Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje 10 takich zabiegów.

Warto wspomnieć, że EEG Instytut zrealizował m.in. projekt Ministerstwa Edukacji Narodowej przy współudziale EFS i Unii Europejskiej, na dostawę i instalację 230 systemów EEGBiofeedback dla polskich ośrodków szkolno-wychowawczych. Wiele informacji na temat metody i jej stosowania w Polsce można znaleźć na stronie internetowej EEG Instytut Biofeedback.

Źródło: http://www.eeg.com.pl  Red. Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 5681

Print Friendly, PDF & Email