Badanie krwi i moczu to może być najlepszy prezent urodzinowy

Badanie krwi i moczu to może być najlepszy prezent urodzinowy
Fot. Pixabay

Bardzo ważne jest, by przynajmniej raz w roku robić takie badania. Częstotliwość jest zależna od wieku. Im jesteśmy starsi, tym te badania powinniśmy wykonywać częściej. Podstawowe badania możemy robić sobie w formie prezentu na przykład pamiętając o nich w dniu swoich urodzin – powiedziała w rozmowie z Serwisem Zdrowie Monika Pintal-Ślimak, prezes Krajowej Rady Diagnostów Laborytoryjnych.

Przypomniała, że badania można w tej chwili wykonać sobie bezpłatnie w ramach programu profilaktyka 40 plus.

– Każdy pacjent może takie badania wykonać, do czego bardzo serdecznie zachęcamy – powiedziała prezes KRDL, która była uczestniczką VIII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach.

Niestety, niewiele osób z niego korzysta. Warto jednak o takich badaniach pamiętać, bo profilaktyka zmniejsza koszty medycyny naprawczej, a to jest istotne dla kondycji ochrony zdrowia i samego pacjenta. Zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć.

Dzięki tym prostym i bezpiecznym badaniom można wykryć wcześnie wiele poważnych schorzeń (cukrzyca, białaczka, niewydolność nerek, hipercholesterolemia itd.), które na początku albo nie dają objawów, albo bardzo delikatne, które łatwo zbagatelizować (np. zmęczenie często jest jednym z pierwszych sygnałów białaczki).

VIII Kongres Wyzwań Zdrowotnych, który odbył się w dniach 9-10 marca br. w Katowicach, zgromadził setki menadżerów ochrony zdrowia, samorządowców, polityków, lekarzy, przedstawicieli biznesu i naukowców. Serwis Zdrowie był jednym partnerów medialnych Kongresu.

Serwis Zdrowie / PAP MediaRoom
Print Friendly, PDF & Email