Andrusiewicz: Szczepienia w Polsce przysługują każdemu, również cudzoziemcom

Andrusiewicz: Szczepienia w Polsce przysługują każdemu, również cudzoziemcom
Fot. Pixabay

Szczepienia w Polsce przysługują każdemu – osobie ubezpieczonej i nieubezpieczonej, obywatelowi Polski i cudzoziemcowi – powiedział w piątek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że cudzoziemcy nie muszą mieć zezwolenia na stały pobyt, wystarczy paszport.

Rzecznik MZ podkreślił na konferencji prasowej, że nikt nie musi mieć zezwolenia na stały pobyt, żeby zostać zaszczepionym w Polsce.

– Szczepienia w Polsce przysługują każdemu: osobie ubezpieczonej i nieubezpieczonej, obywatelowi Polski i cudzoziemcowi – powiedział.

Wyjaśnił, że „jeżeli obywatel innego państwa zechce się zaszczepić w Polsce, to może się udać do najbliższego lekarza z paszportem, na podstawie paszportu lekarz wypisze skierowanie i taka osoba będzie mogła być zaszczepiona w Polsce bez względu na to, ile przebywa na terytorium naszego kraju”.

Upoważnieni do zapisów mogą rejestrować się na kilka sposobów: dzwoniąc na infolinię 989, za pośrednictwem internetu – korzystając z systemu e-Rejestracji i z Internetowego Konta Pacjenta; wysyłając SMS-a na numer 880 333 333 lub bezpośrednio w punkcie szczepień.

W piątek ruszyła rejestracja rocznika 1972. Od soboty 24 kwietnia ruszają zapisy dla rocznika 1973.

Od poniedziałku, 26 kwietnia, nastąpi przyspieszenie i każdego dnia zapisywać na szczepienia będą mogły się dwa roczniki. Z kolei od 7 maja rejestracja będzie obejmować po trzy roczniki. (PAP)

Dorota Stelmaszczyk
Print Friendly, PDF & Email