A może tak kieliszek domowego wina?

A może tak kieliszek domowego wina?
Fot. Adminstrator

Artykuł został przygotowany dla naszej stałej rubryki Apetyt na…, ale może się komuś przyda na weekend? :)

Wino, to napój bogów – te słowa słyszał niemal każdy. I nic dziwnego, gdyż wino, to przedni trunek, godny najbardziej wyszukanego stołu, nawet tego na Olimpie, przy którym Zeus podejmował swoich gości.

  Chciałbym napisać dzisiaj o możliwości uzyskania małym nakładem środków,  dobrego wina. Aby je sporządzić, wystarczy włożyć w swoją pracę trochę serca i postępować zgodnie z przepisem.
  Powinniśmy zacząć od zakupu dużej butli (balonu o pojemności ok. 30 – 35 l) oraz szklanej rurki fermentacyjnej, w przypadku jej braku, możemy używać woreczka wypełnionego piaskiem. A także od zakupu gumowego lub plastikowego węża do zlewania wina.
  Owoce, z których będziemy sporządzać napój, muszą być czyste i rosnąć z dala od zakładów przemysłowych oraz dróg szybkiego ruchu. Jeśli chodzi o wodę, to nie powinna być chlorowana, nie może być ona również twarda. Jej twardość da się jednak zmniejszyć poprzez przegotowanie.
  Podczas fermentacji, butlę z winem najlepiej trzymać w mieszkaniu, ponieważ w tym czasie najkorzystniejsza jest temperatura 17 – 22o C. Jednak nie należy przesadzać z wysoką temperaturą, ponieważ już przy 25o C zatraca się pewne aromatyczne składniki pomimo tego, że fermentacja przebiega szybciej.
   Po burzliwej fermentacji, która trwa ok. 6 tygodni, wino należy zlać znad osadu. Osad należy wyrzucić, natomiast płyn ponownie wlać do słoja i zakorkować. Początkowo trzymać gąsior w ciepłym pomieszczeniu, a po pewnym czasie przenieść go do chłodu. Najlepiej do piwnicy.
   Jakie otrzymamy wino, zależy od tego, jakich użyjemy drożdży. Nie polecam drożdży piekarskich, ponieważ otrzymany napój charakteryzuje się niezbyt miłym smakiem i zapachem. W tym celu najlepiej będzie, jeżeli kupimy gotową mieszankę drożdży winnych. Na naszym rynku, najczęściej spotyka się  takie gatunki, jak: Tokaj, Burgund, Bordeaux, Malaga, Sherry oraz Madera.
   Drożdże przygotowujemy na kilka dni przed ich użyciem i w tym celu postępujemy w następujący sposób:
   Zawartość opakowania należy wsypać do butelki o pojemności 0,25 litra oraz zalać przegotowaną i ostudzoną wodą do 70% jej objętości. Dodać trochę cukru oraz szczyptę pożywki. Następnie butelkę zamykamy tamponem z waty i zostawiamy w cieple na kilka dni. Zazwyczaj po 4 – 5 dniach drożdże winne powinny być już gotowe i wtedy zawartość butelki należy przelać do balonu, w którym znajduje się sok wyciśnięty z owoców. Wówczas dodajemy też wodę oraz cukier.
   Ilość cukru zależy od tego, jaką chcemy otrzymać moc wina, a także od naszych upodobań smakowych. I tak: Jeżeli chcemy uzyskać wino wytrawne, należy na 1 l wody dodać 20 dag cukru, półsłodkie – 25 dag i słodkie –  30 dag. Powinniśmy również pamiętać o tym, że ilość cukru w owocach jest różna oraz zależy od tego, ile jest dni słonecznych w danym roku.
  Na koniec wino należy zlać przez rurkę znad osadu uważając, aby nie ściągnąć mętów. Rozlać do butelek, zakorkować oraz odstawić na 2 lata w ciemne i chłodne miejsce. Wino zyskuje na smaku przez długie stanie. Od tej reguły jest jednak wyjątek, ponieważ wino z jabłek mętnieje przy długim staniu i nie powinno się go długo przechowywać.

Wino z dzikiej róży

  Skład: 3 kg przemarzniętych owoców dzikiej róży, 10 l wody, 3 kg cukru, drożdże winne rasy Tokaj.

  Owoce należy wymyć, odciąć resztki kwiatostanu, oczyścić z pestek i zmielić w maszynce do mięsa (przez grube sitko). Miazgę wrzucić do słoja, dodać wodę, cukier oraz drożdże. Zamknąć balon korkiem z rurką fermentacyjną i odstawić na 6 tygodni. Po tym czasie wino zlać do czystego słoja. Czynność tę powtórzyć 2 – 3 razy, a na koniec rozlać do butelek, zakorkować oraz odstawić w ciemne i chłodne miejsce na 2 lata.

Wino z jabłek

Skład: 7 kg jabłek, 5 l wody, 3 kg cukru, drożdże winne rasy Tokaj lub Lacrima.

Jabłka należy pokroić, wsypać do słoja i zalać wodą z rozpuszczonym w niej cukrem. Po dobie jabłka wycisnąć oraz oddzielić od powstałego płynu. Z powrotem wlać go do balonu, dodać drożdże winne, naczynie zamknąć korkiem z rurką fermentacyjną i odstawić na 5 tygodni. Po tym czasie wino zlać, a po wymyciu słoja, wlać je ponownie do niego. Naczynie zamknąć oczywiście korkiem z rurką fermentacyjną oraz zostawić jeszcze na kilka tygodni. Po kolejnym zlaniu, jeżeli wino będzie klarowne, możemy rozlać je do butelek.  

Wino z czarnego bzu

Skład: 1 kg owoców czarnego bzu, 2,5 kg cukru, 3 l wody, 20 g kwasku cytrynowego, drożdże rasy Burgund.

Owoce wsypać do emaliowanego garnka, zmiażdżyć, przykryć pokrywką i odstawić na 3 dni. Po tym czasie je wycisnąć, a otrzymany sok przelać do gąsiora. Również wlać do niego wodę oraz matkę drożdżową, a także dodać cukier i kwasek cytrynowy. Naczynie zamknąć korkiem z rurką fermentacyjną oraz odstawić na 5 tygodni. Po tym czasie wino dwukrotnie przefiltrować. Zrobić to w odstępach 2 – 3 tygodniowych. Na koniec rozlać je do butelek i odstawić na 2 lata. Wino z czarnego bzu, można dodawać do wina z czerwonych porzeczek, lub do wina porzeczkowo – agrestowego.

Życzę powodzenia i miłych wrażeń.  Jarosław Styczyński Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 1236

Print Friendly, PDF & Email