Prawo: Przejeżdżanie rowerami przez przejścia dla pieszych

Prawo: Przejeżdżanie rowerami przez przejścia dla pieszych
Fot. Adminstrator

Przejechanie rowerem przez przejście dla pieszych, jest zabronione.   Rowerzysta jest zobowiązany zejść z roweru i przeprowadzić go po przejściu jeśli chce je przekroczyć. Żaden pojazd, a rower także jest pojazdem, nie ma prawa przejechać po pasach. Rower należy przeprowadzić. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy wzdłuż przejścia wyznaczona jest ścieżka rowerowa

Jazda wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych innym pojazdem niż pojazd silnikowy to wykroczenie klasyfikowane w Kodeksie Wykroczeń w art 90 lub 97, i może się zakończyć mandatem karnym w wysokości 100 zł.

– Chodzi o to, że dojeżdżając do przejścia dla pieszych, kierowca spodziewa się pieszego idącego średnio z prędkością 3–4 km/h, – mówi st. asp. Zbigniew Przyborowski z Wydziału Ruchu drogowego KMP w Elblągu. – Dlatego może być zaskoczony kiedy wjedzie rowerzysta osiągający prędkość np. 14–18 km/h a więc kilka razy większą od osoby pieszej.

Pamiętajmy jednak, że wjeżdżając na przejście dla pieszych możemy być też zaskoczeniem dla samych pieszych. Często  nie spodziewają się oni tego, że niespodziewanie, ktoś może z dużą prędkością przejechać obok nich. Wystarczy jeden nieprzemyślany ruch i może dojść do wypadku.

A co z niepełnosprawnymi?

Nasza redakcja kilka lat temu otrzymała list od naszego Czytelnika, w którym pyta on: 

„Jestem osobą niedosłyszącą i jak wielu innych, poznałem ostatnio urok jazdy rowerem po mieście. Jest szybko, tanio, a do tego jeszcze coś i dla zdrowia. Mój problem polega jednak na tym, że poruszam się jedynie po ścieżkach rowerowych, a gdy ich brak to po chodnikach, gdyż ze względu na swój defekt w słuchu nie chciałbym stwarzać zagrożenia w ruchu drogowym. Zastanawia mnie tylko, czy nie łamię tym samym prawa i nie narażam się na mandat.” 

Staraliśmy się wyjaśnić sprawę, ale jak się okazało, nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Przypominamy więc wypowiedź przedstawiciela elbląskiej policji, któzy udzielali nam odpowiedzi na zadane wyżej pytanie.

Z przepisów o ruchu drogowym: 

Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym (Art. 33. pkt.1 ust.1). Jednakże w dalszej części przepisów (pkt. 5) czytamy, że poruszanie się rowerem po chodniku jest dopuszczalne jedynie w trzech wypadkach: gdy kierujący rowerem opiekuje się dzieckiem kierującym rowerem poniżej 10 roku życia; gdy szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów; oraz warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła). 
W każdym z tych przypadków przepisy zezwalają na poruszanie się rowerem po chodniku lecz należy wówczas zachować szczególna ostrożność i ustępować drogi pieszym. Przypadku przedstawionego przez naszego czytelnika w przepisach nie znaleźliśmy.  

– W przepisach trudno znaleźć przypadek, który Pan opisuje, z tego co wiem nie ma w przepisach odstępstwa od ustalonych zasad, niemniej jednak jeżeli osoba taka porusza się po chodniku z uwagi na swoją nietypową sytuację, jedzie w sposób „normalny” tzn. ustępuje pierwszeństwa przechodniom itp. to na pewno nie będzie ukarana w żaden sposób przez policjantów, ponieważ szkodliwość tego typu wykroczenia będzie raczej znikoma – mówi Krzysztof Nowacki, z elbląskiej policji. – Wiele osób porusza się po chodnikach rowerami, chcąc uniknąć jazdy po pasie ruchu w miejskim ruchu drogowym uznając tę formę za bezpieczniejszą. Trudno, żeby policjanci karali takie osoby mandatami – dodaje. 

Pozostaje zatem życzyć naszemu Czytelnikowi spokojnej jazdy rowerem i szczęścia, aby nigdy nie trafił na stróża prawa, który inaczej zinterpretuje przedstawioną sytuację.

  Krzysztof Nowacki/Redakcja Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 14031

Print Friendly, PDF & Email