„321 Cup”. Łączyła ich piłka

Fot. Bruno Opoka

Balon nad boiskiem przy ulicy Winnickiej w Krakowie unosił się pod wpływem ciepła emocji, radości i przyjaźni, które każdej minuty każdego meczu rozlewały się w jego wnętrzu. W czwartek (21 marca) KSPN Pogoń Kraków zorganizowała tam turniej piłki nożnej pod nazwą „321 Cup” przeznaczony dla dzieci z różnymi niepełnosprawnościami intelektualnymi, w tym głównie z zespołem Downa. Uczestnikami była również młodzież ze spektrum autyzmu.


KLIKNIJ W ZDJĘCIE GŁÓWNE I ZOBACZ FOTORELACJĘ Z WYDARZENIA

Wzięło w nim udział osiem zespołów z województw małopolskiego i świętokrzyskiego. Swoich reprezentantów, poza gospodarzami turnieju, miały między innymi fundacja Megamocni z Kielc i Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Jana Pawła II z ulicy Niecałej w Krakowie. Data turnieju, jak i jego nazwa nie są przypadkowe. Właśnie w czwartek, trzeciego miesiąca w roku i dwudziestego pierwszego dnia obchodzimy bowiem Światowy Dzień Syndromu Downa.

– Na naszych boiskach zobaczyliśmy ponad siedemdziesięciu zawodników – dziewczynek i chłopców. Każde z nich zabrało ze sobą nie tylko pamiątki i podarunki, ale też ogromną dawkę fantastycznych wspomnień – mówi prezes KSPN Pogoń Kraków Mateusz Dziedzic. – To było z pewnością ogromne święto dla tych dzieciaków i prawdziwa, szczera, nieskażona radość z kopania futbolówki.

– Zabraliśmy z Kielc i okolic dzieciaki, które jeszcze nigdy nie brały udziału w takim wydarzeniu – mówiła po ceremonii zakończenia Aleksandra Jakubowska z kieleckiej fundacji Megamocni. – Kilkoro z nich zwyczajnie rozpłakało się z emocji. To świadczy o tym, jak ważny to był dla nich dzień.

Wtórował tym słowom Michał Amarowicz, trener krakowskiej Pogoni. – Rodzice moich zawodników opowiadali o tym, jak każdego wieczora przed snem jedynym tematem przewodnim był dzisiejszy turniej i dni, które odliczali wspólnie do jego rozpoczęcia. Jak widać żadne ograniczenia nie mają znaczenia. Piłka nożna jest tym, co znakomicie je niweluje – zaznacza.

Turniej jest efektem działań akademii, które w obszarze sportu dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością są w Pogoni szeroko rozwinięte. Od kilku lat w klubie funkcjonuje sekcja dziecięcego ampfutbolu, a od września ubiegłego roku regularne treningi mają także młodzi piłkarze z zespołem Downa. Wywodzą się oni z krakowskiego Stowarzyszenia Tęcza, z którym klub współpracuje od 2019 roku.

– To było spotkanie ludzi wyjątkowych, jedyne takie w skali kraju – uzupełnia Marek Dragosz, dyrektor sportowy krakowskiej akademii. – Pełne ciepła, wartości i empatii. Takie, w trakcie którego młodzi ludzie rozwijają swoje pasje i takie gdzie starsi zmagający się z problemami zdrowotnymi, emocjonalnymi i społecznymi znajdują oparcie. Trudno nie być zadowolonym, gdy patrzy się na uśmiechy zawodników, rodziców i trenerów.

Szczególne podziękowania organizatorzy przesyłają dla partnerów turnieju. – Dzięki ich wsparciu mamy ogromną wiarę, że robimy i jeszcze nie raz będziemy robić razem wiele dobrego dla wszystkich piłkarzy, którzy wzięli udział w czwartkowym turnieju – wskazują.

– Otrzymaliśmy wspaniałą pomoc od firm Kupiec i OEX Cursor. Paczki dla uczestników wypełniły obszerne podarunki ufundowane przez firmy Herbapol, Delecta i Bakalland. O nawodnienie zadbało Oshee. Poza nagrodami rzeczowymi każdy z uczestników wyjechał do domu z medalem, które przygotował krakowski Brandsport i wadowicka firma SUTEMI. Patronat nad wydarzeniem objęła Dzielnica VIII – Kraków Dębniki. Ku naszej wielkiej radości okazało się, że współpraca przy jego organizacji i wsparcie jakie otrzymaliśmy stało się naszą fajną, wspólną sprawą – wylicza Mateusz Dziedzic.

KSPN Pogoń Kraków
Print Friendly, PDF & Email