Włochy: W Codogno odsłonięto tablicę ku czci europejskich lekarzy zmarłych na COVOD-19

Włochy: W Codogno odsłonięto tablicę ku czci europejskich lekarzy zmarłych na COVOD-19
Fot. Pixabay

W miasteczku Codogno w Lombardii – symbolu wybuchu epidemii w Europie odsłonięto w sobotę tablicę upamiętniającą europejskich lekarzy zmarłych na COVID-19. Uroczystość odbyła się w pierwszą rocznicę wykrycia SARS-CoV-2 we Włoszech, co uruchomiło lawinę infekcji.

20 lutego 2020 roku w szpitalu w Codogno potwierdzono koronawirusa u 38-letniego mężczyzny, który nigdy nie był w Chinach, gdzie pod koniec 2019 r. rozpoczęły się masowe zakażenia. Od niego zakazili się wówczas pracownicy tamtejszego pogotowia. W następnych dniach zakażenia zaczęły rozszerzać się na kolejne miejscowości na północy Włoch. Jedenaście z nich w Lombardii i Wenecji Euganejskiej zostało wówczas odciętych od świata jako tzw. czerwone strefy ognisk zakażeń.

W dniu uważanym za symboliczny początek kryzysu sanitarnego w Europie tablica ku czci zmarłych lekarzy została odsłonięta w szpitalu w Codogno podczas ceremonii zorganizowanej przez krajową federację Izb Lekarskich.

Sobota (20.02) obchodzona jest we Włoszech jako dzień pamięci o zmarłych lekarzach. Ich liczba wynosi 326.

– Dzisiaj wspominamy smutny rozdział w historii naszego kraju, naszego regionu i naszej Europy. Pandemia zaatakowała nas bez poszanowania dla nikogo i bez rozróżnienia i weszła do domów nas wszystkich, pozostawiając cierpienie, niepokój i lęk – powiedział Gianluigi Spata z Izby Lekarskiej Lombardii. Przypomniał, że region ten najbardziej ucierpiał w wyniku epidemii.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)
Print Friendly, PDF & Email