Włochy: Szefowa MSW zapowiada surowe kontrole podczas świątecznego lockdownu

Włochy: Szefowa MSW zapowiada surowe kontrole podczas świątecznego lockdownu
Fot. Pixabay

Szefowa włoskiego MSW Luciana Lamorgese zapowiedziała surowe kontrole podczas rozpoczętego w czwartek częściowego lockdownu w kraju w okresie Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Zaapelowała do Włochów, by w ich domach zwyciężyło poczucie odpowiedzialności.

– Nie możemy pozwolić sobie na uchybienia w przestrzeganiu reguł. Dlatego niestrudzenie odwołuję się do poczucia odpowiedzialności po to, by nie dopuścić do powtórzenia się podczas tych Świąt lekkomyślnych zachowań, do jakich doszło latem – podkreśliła minister spraw wewnętrznych w wywiadzie dla rzymskiego dziennika „Il Messaggero”.

Jak zaznaczyła: „mamy wierzchołek” epidemii, a do tego krąży nowa odmiana koronawirusa.

– Przez kilka miesięcy nie będzie można jeszcze obniżyć czujności – dodała Luciana Lamorgese.

Odnosząc się do świątecznych obiadów i kolacji w domach, zaznaczyła: „Tylko odpowiedzialność i samokontrola pozwolą uniknąć wybuchu zakażeń po Świętach”.

– Siły policji działają po ludzku i w sposób wyważony, ale to nie znaczy, że będzie miejsce na pobłażanie wobec łamania przepisów i niewłaściwych zachowań – ostrzegła szefowa MSW.

Zapowiedziała „najwyższy rygor” w obliczu takich zjawisk, jak powstające spontanicznie skupiska młodzieży, zamieniające się czasem w bójki. W wywiadzie dla „Quotidiano Nazionale” Lamorgese położyła zaś nacisk na to, że bardzo bacznie w okresie częściowego lockdownu do 6 stycznia sprawdzane będą autocertyfikaty, które Włosi mają obowiązek przedstawić podczas kontroli. Należy w nich podać powód wyjścia z domu i cel, do którego się zmierza.

Poinformowała, że od początku epidemii siły porządkowe w kraju skontrolowały 30 mln osób.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)
Print Friendly, PDF & Email