WIM będzie nadzorował warszawski szpital tymczasowy w hali Expo

WIM będzie nadzorował warszawski szpital tymczasowy w hali Expo
Fot. Pixabay

Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie będzie odpowiedzialny za funkcjonowanie szpitala tymczasowego w hali Expo XXI. W piątek na spotkaniu roboczym u wojewody ustalimy wszystkie szczegóły, m.in. koordynatora oraz liczbę i typ łóżek – poinformował PAP wiceszef WIM płk Jarosław Kowal.

Zgodę na utworzenie szpitala tymczasowego dla chorych na COVID-19 w hali Expo XXI przy ul. Prądzyńskiego w stolicy wydał resort zdrowia. Za jego przygotowanie będzie odpowiadał Wojskowy Instytut Medyczny, co potwierdził PAP rzecznik i wiceszef WIM płk lek. Jarosław Kowal oraz rzeczniczka wojewody mazowieckiego Ewa Filipowicz.

Płk Kowal poinformował też, że w piątek u wojewody odbędzie się spotkanie robocze, podczas którego omówione zostaną wszystkie szczegóły techniczne i inwestycyjne szpitala. Jak wskazał, określone zostaną następujące kwestie: koordynator placówki, zatrudnienie personelu i jego liczba, a także liczba łóżek z podziałem na ogólne i intensywnej terapii. – Znając i analizując obecną sytuację epidemiologiczną, musimy jasno określić, jaka struktura łóżek jest potrzebna – dodał.

Mówiąc o wyzwaniu, jakie stanęło przed personelem medycznym WIM, wiceszef instytutu podkreślił, że placówka ma duże doświadczenie w walce z COVID-19. Pierwsze przygotowania do pandemii rozpoczęła już pod koniec stycznia. – Potem wzięliśmy udział w trzech misjach i wyciągnęliśmy bardzo ciekawe wnioski z misji medycznej w Lombardii, Słowenii i w Stanach Zjednoczonych – podkreślił.

Przede wszystkim – dodał – WIM zdobywał doświadczenie w ciągu ostatnich miesięcy funkcjonowania. Jak wyjaśnił, szpital poza leczeniem chorych na COVID-19 realizował też swoje dotychczasowe obowiązki. – Również w tej chwili, mimo że rozszerzamy bazę łóżkową, nie zmieniamy zakresu działań – zaznaczył.

– Wszystkie aktywności utrzymujemy i dodatkowo rozszerzamy zakres świadczenia usług o miejsca covidowe w naszym szpitalu i zabezpieczenie szpitala tymczasowego. Duże wyzwanie, ale działamy – powiedział wicedyrektor WIM.

O zaangażowaniu w powstanie szpitala tymczasowego w hali Expo XII mówił w TVP Info szef MON Mariusz Błaszczak. – To będzie szpital, który będzie nadzorowany, jeśli chodzi zabezpieczenie medyczne, przez WIM – powiedział minister obrony.

Inny szpital tymczasowy w Warszawie powstanie w PGE Narodowym jako filia Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA. (PAP)

Agnieszka Ziemska, Krzysztof Kowalczyk
Print Friendly, PDF & Email