Tysiące osób protestowały w Berlinie przeciwko restrykcjom związanym z koronawirusem

Tysiące osób protestowały w Berlinie przeciwko restrykcjom związanym z koronawirusem
Fot. Pixabay

Tysiące osób protestowały w sobotę w Berlinie przeciwko restrykcjom, wprowadzonym w Niemczech w celu powstrzymania pandemii koronawirusa. Według manifestantów działania władz naruszają prawa i wolności ludzi.

Według policji w luźnym zgromadzeniu wzięło udział ok. 15 tys. ludzi, w tym libertarianie, konstytucyjni lojaliści oraz sceptycy nauki stojącej za polityką walki z pandemią – podaje agencja Reutera.

Protestujący tańczyli i śpiewali, że „są wolnymi ludźmi” w rytm melodii utworu „We Will Rock You” zespołu Queen.

Inni maszerowali z transparentami z napisem: „Robimy hałas, ponieważ kradniecie naszą wolność!”. „Pomyśl! Nie noś maski!”.

Do protestów wzywał Michael Ballweg, przedsiębiorca i polityczny outsider, który organizował już podobne wiece w Stuttgarcie i chce zostać burmistrzem tego miasta na południowym zachodzie Niemiec.

– Naszym żądaniem jest powrót do demokracji – powiedział jeden z protestujących, który nie chciał podawać nazwiska. – Maska, która nas zniewala, musi zniknąć – dodał. On, jak i większość uczestników demonstracji nie miało maski na twarzy.

Od wybuchu pandemii w RFN stwierdzono 210 697 zakażeń koronawirusem, 9 154 osoby zmarły – wynika z najnowszego zestawienia Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w USA.

Od początku epidemii większość ludzi przestrzega restrykcji, które obejmują noszenie maseczek w sklepach, podczas gdy rząd właśnie nałożył obowiązkowe testy dla urlopowiczów powracających z obszarów wysokiego ryzyka. Ale głośna mniejszość – jak wskazuje Reuters – odrzuca ograniczenia, mówiąc, że uderzają one w różnorodność myśli i wyrządzają nieopisane szkody społeczne i ekonomiczne.

– Na całym świecie słychać tylko kilku naukowców, którzy podążają za rządem – powiedział cytowany przez Reutera protestujący Peter Konz. Ci, którzy mają inne poglądy, „są uciszani, cenzurowani lub dyskredytowani jako obrońcy teorii spiskowych” – dodał.

Fot. Pixabay
Print Friendly, PDF & Email