Turcja: Seniorzy po siedmiu tygodniach wyszli z domów

Turcja: Seniorzy po siedmiu tygodniach wyszli z domów
Fot. Pixabay

Tureccy seniorzy w niedzielę po raz pierwszy od siedmiu tygodni mogli wyjść na zewnątrz – poinformowała agencja AP. W związku z pandemią koronawirusa osoby po 65. roku życia od 21 marca miały nakaz pozostawania w domach.

W ramach znoszenia restrykcji seniorzy mogą spędzać poza domem cztery godziny dziennie.

Minister zdrowia Fahrettin Koca we wpisie na Twitterze podziękował osobom starszym za ich „wielkie wsparcie” w walce z epidemią i przypomniał o noszeniu masek na zewnątrz.

Zgodnie z zapowiedzią prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana z 4 maja, seniorzy będą mogli wychodzić z domu w każdą niedzielę. Od 11 maja zniesione mają być restrykcje w podróżach międzymiastowych z wyjątkiem Stambułu, Ankary i Izmiru.

Złagodzona również zostanie też godzina policyjna dla młodzieży. Osoby w wieku 15-20 lat będą mogły wyjść z domu na cztery godziny w piątki. Młodzi ludzie mający mniej niż 14 lat będą mogli wyjść z domu w każdą środę.

Od 11 maja mają także zostać otwarte centra handlowe, salony fryzjerskie i niektóre sklepy pod warunkiem przestrzegania reżimu epidemicznego. Natomiast dopiero 15 czerwca mają wznowić działalność uczelnie.

W Turcji z powodu Covid-19 zmarło ponad 3,6 tys. ludzi. Zarejestrowano ponad 135,5 tys. przypadków zakażenia koronawirusem.

Fot. Pixabay
Print Friendly, PDF & Email