Tacy sami, a ściana między nami, czyli jak oswoić niepełnosprawność

Tacy sami, a ściana między nami, czyli jak oswoić niepełnosprawność
Fot. kadr z filmu / UM Malbork

Miasto Malbork od ponad trzech lat realizuje projekt rewitalizacyjny, który zmienia nie tylko przestrzeń miejską, ale także świadomość i wrażliwość społeczną mieszkańców.

Jednym z zadań wpisanych w Lokalny Program Rewitalizacji na lata 2017-2023 jest przeprowadzenie kampanii edukacyjnej dla młodzieży i mieszkańców obszaru rewitalizacji budującej poczucie bezpieczeństwa i odpowiedzialności.

Początkowo prelekcje mały odbywać się w malborskich szkołach. Jednak ze względu na sytuacje pandemiczną poszczególne bloki tematyczne są nagrywane i przekazywane w formie online.

Zakres działań obejmuje kampanię edukacyjną dotyczącą przemocy i profilaktyki uzależnień w rodzinie, działań wpływających na zmniejszenie liczby wykroczeń najbardziej uciążliwych w przestrzeni publicznej, a także savoir vivre w obecności osoby niepełnosprawnej, bo wielu z nas chciałoby we właściwy sposób zwracać się do osób z niepełnosprawnością, ale nie ma wystarczającej wiedzy i boi się zapyta. Wśród tematyki pojawił się także problem hejtu wśród młodzieży, depresji, samobójstw oraz mowy nienawiści.

Chcielibyśmy przy współpracy z instytucjami i organizacjami pozarządowymi, które na co dzień zajmują się tą tematyką, zaprosić młodzież malborskich szkół podstawowych i średnich na cykl ciekawych spotkań z ekspertami i fachowcami w tym obszarze

– mówi Anna Olkowska-Jacyno, specjalista ds. rewitalizacji.

Do współpracy zostali zaproszeni: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Centrum Profilaktyki i Terapii Uzależnień, Komenda Powiatową Policji, Straż Miejska, służba więzienna, prokuratura, kuratorzy sądowi, placówki oświaty i organizacje pozarządowe.

Nagranie trafi do malborskich szkół: i tych podstawowych, i średnich. Za nami I blok tematyczny poświęcony budowaniu wśród nastolatek zdrowych nawyków i świadomości oraz profilaktyki raka piersi. Poprowadziła go Izabela Sakutowa – niekwestionowany ekspert i szkoleniowiec brafittingu.

Materiał obejrzało ponad 300 uczniów malborskich szkół. Inicjatywa została bardzo pozytywnie oceniona przez dyrektorów szkół i młodzież.

Kolejny blok tematyczny poświęcony jest niepełnosprawności: „Tacy sami, a ściana między nami, czyli jak oswoić niepełnosprawność”. Zawiera odpowiedzi na pytania, czym jest niepełnoprawność, czy istnieje savoir vivre w stosunku do osoby niepełnosprawnej i jak te kwestie widzą same osoby niepełnosprawne.

Prelegentami i autorami nagranego materiału są członkowie stowarzyszenia ON in Malbork: Katarzyna De Guzman i Mateusz Suszkowski.

Anna Olkowska-Jacyno / Urząd Miasta Malborka
Print Friendly, PDF & Email