Kuczmierowski: Czwartkowa dostawa 62 tys. szczepionek od firmy AstraZeneca została odwołana

Kuczmierowski: Czwartkowa dostawa 62 tys. szczepionek od firmy AstraZeneca została odwołana
Fot. Nataliya Vaitkevich / Pexels

Czwartkowa dostawa 62 tys. szczepionek od firmy AstraZeneca została odwołana przez producenta. To sytuacja absolutnie skandaliczna – poinformował w czwartek PAP prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski.

W czwartek rano do Polski miało dotrzeć 62 tys. dawek szczepionki od firmy AstraZeneca, które miały być rozdystrybuowane na potrzeby szczepień grupy zero.

– Dzisiejsza dostawa 62 tys. szczepionek od firmy AstraZeneca została odwołana. Być może dotrze w przyszłym tygodniu – powiedział Kuczmierowski.

Wyjaśnił, że „jako powód podano problemy formalne przy wypuszczeniu pewnej partii szczepionek”. – W związku z tym, dostawy zostały poprzesuwane na kolejny tydzień – dodał.

– Firma AstraZeneca poinformowała nas w ostatniej chwili. Taka sytuacja jest dla nas absolutnie skandaliczna. Tego typu praktyki demolują harmonogram szczepień w kraju – ocenił prezes Agencji.

Zaznaczył, że zgodnie z harmonogramem, w najbliższy poniedziałek, 8 marca, spodziewana jest dostawa szczepionki firmy Pfizer. – Natomiast dokładnej daty dostawy szczepionki Moderny jeszcze nie mamy – powiedział Kuczmierowski.

Szczepienia w Polsce rozpoczęły się 27 grudnia ub.r. Wykonano ich dotąd 3 465 576 mln, z czego 1 214 741 mln drugą dawką. Do kraju trafiło już 4 466 360 dawek, w tym 3 698 700 dostarczono do punktów szczepień.

Na rynku unijnym dopuszczone są trzy szczepionki. Dwa preparaty opierają się na technologii mRNA – firm Pfizer i BioNTech (o nazwie Comirnaty) i firmy Moderna. Mają one zbliżoną skuteczność sięgającą 95 proc.

Comirnaty musi być przechowywana i transportowana w temperaturze minus 70 stopni Celsjusza, substancja Moderny – minus 25-15 stopni. Po wyjęciu z zamrażarki można je przechowywać przez miesiąc (Moderna) lub pięć dni (Comirnaty) w temperaturze plus 2-8 stopni.

Trzeci preparat produkuje AstraZeneca. Jest to szczepionka wektorowa. Dopuszczono ją na rynek UE pod koniec stycznia. Nieotwarta fiolka może być przechowywana przez 6 miesięcy w temperaturze 2-8 stopni Celsjusza. (PAP)

Magdalena Gronek

Print Friendly, PDF & Email