Sport: Niepełnosprawny Polak zdobył złoty medal w strzelectwie sportowym

Sport: Niepełnosprawny Polak zdobył złoty medal w strzelectwie sportowym
Fot. Adminstrator

Szymon Sowiński w Zjednoczony Emiratach Arabskich zdobył aż dwa złote medale w strzelectwie sportowym Pucharu Świata Osób Niepełnosprawnych.

Niepełnosprawny reprezentant Polski startując w klasie SH1 (kategoria w której zawodnicy strzelają w pozycji stojącej bez użycia wózka inwalidzkiego, lub na wózku czy krześle, bez korzystania z oparcia) zdobył dwa złote medale w konkurencji olimpijskiej P4 ustanawiając w finale nowy Rekord Świata wynikiem 225,1.

Drugi złoty krążek wywalczył w konkurencji nieolimpijskiej P5. 

***

Strzelanie, to stosunkowo nowa dyscyplina sportu paraolimpijskiego. Po raz pierwszy rozgrywana była na igrzyskach w Toronto w 1976 roku. Uprawiana jest w 60. krajach na świecie. Polacy choć startują w igrzyskach paraolimpijskich w tej dyscyplinie, to niestety przez pięć minionych igrzysk nie udało im  się zdobyć ani jednego medalu. Znaczeni lepiej radzimy sobie w mistrzostwach świata i Europy. Także w naszym kraju – w Szczecinie, organizowany jest Puchar Świata w Strzelectwie Osób Niepełnosprawnych. W 2012 roku zawody te były sprawdzianem przed igrzyskami w Londynie. 

Podczas zawodów zawodnicy mogą strzelać z dwóch rodzajów broni: pistoletu i karabinka. Podobnie jak w łucznictwie, celuje się do tarcz z namalowanymi koncentrycznymi kołami. Im bliżej środka tarczy (najmniejszego koła), tym więcej punktów się zdobywa.

Zasady rywalizacji są nieco inne dla każdej klasy zawodników i rodzaju broni. Różnią się m.in. liczbą oddanych strzałów (20–60, w finale 10) i czasem przeznaczonym na każdą serię strzałów.

Strzelając z pistoletu, celuje się do tarczy z odległości 50, 25 i 10 m. Gdy strzela się z karabinka, odległość do celu wynosi 50 lub 10 metrów. Zawodnicy biorą udział w dwóch rundach: kwalifikacyjnej i finałowej. Najlepsi z rundy kwalifikacyjnej przechodzą do finału, podczas którego walczą o medale.

Zawodnicy rywalizują również w trzech różnych kategoriach: w pierwszej – SH1, zawodnicy strzelają w pozycji stojącej bez użycia wózka inwalidzkiego, lub na wózku czy krześle, bez korzystania z oparcia. W kategorii SH2 startują zawodnicy ciężej poszkodowani korzystający z podparcia w krześle na wózku inwalidzkim, a w niektórych przypadkach korzystają z podpórki podtrzymującej karabinek. W ostatniej – SH3, rywalizują sportowcy z uszkodzeniem narządu wzroku.

Fot. zdjęcie jest jedynie ilustracją do tekstu

  AK/RS Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 15469 

Print Friendly, PDF & Email