Sport: Mistrzostwa Europy w Goalballu grupy B

Sport: Mistrzostwa Europy w Goalballu grupy B
Fot. Adminstrator

Wojewódzkie Stowarzyszenie Sportu i Rehabilitacji Niepełnosprawnych "START" Katowice zostało organizatorem Mistrzostw Europy w Goalballu grupy B, które odbędą się w Chorzowie w 2018 roku. Goalball (piłka dźwiękowa) jest zespołową grą dla osób niewidomych i niedowidzących.

Goalball został stworzony w 1946 r. przez Seppa Reindela i Hansa Lorenzena w celu doskonalenia sposobów rehabilitacji niewidomych i niedowidzących żołnierzy drugiej wojny światowej. Po raz pierwszy jako dyscyplina pokazowa, goalball został zaprezentowany na Paraolimpiadzie w Toronto w 1976 roku. Na kolejnych igrzyskach niepełnosprawnych dyscyplina ta znalazła się już w programie igrzysk i jest w nim do dziś.

Piłka dźwiękowa (uprawiana dziś w 112 krajach na całym świecie) polega na rywalizacji trzech zawodników (niedowidzących lub niewidomych, którzy w klasyfikacji medycznej otrzymali odpowiednią grupę sportową) z dwóch drużyn na boisku o wymiarach 9m x 18m. Zadaniem zawodników, jest zdobycie jak największej ilości bramek za pomocą specjalnej piłki z dzwoneczkami w środku. Zawodnicy biorący udział w grze, mają założone gogle z nieprzezroczystego materiału oraz zaklejone plastrami okulistycznymi oczy, w celu uniemożliwienia podglądania.

W Polsce goalball jest uprawiany w szkołach i ośrodkach dla niewidomych, gdzie jest ważnym narzędziem rehabilitacji. Jak dotąd w naszym kraju, w 2011 roku odbyły się Mistrzostwa Europy dywizji C, przez co polska reprezentacja awansowała do grupy B. Co roku odbywają się również Mistrzostwa Polski w tej dyscyplinie sportu organizowane przez Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych „Start”.

Mistrzostwa w Chorzowie

Odbędą się od 22 do 30 września 2018 roku. Weźmie w nich udział około 20 drużyn z całej Europy – po 10 żeńskich i męskich.

Podczas turnieju grupy zostaną podzielone na dwie grupy mniejsze grupy, w każdej będzie po 5 drużyn. Po rozegraniu spotkań grupowych, rozpocznie się faza pucharowa. Awans do dywizji A zapewnione mają 3 najlepsze drużyny turnieju, natomiast 3 najsłabsze spadają do dywizji C.

  Ewelina Bober, Rafał Sułek Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 15373 

Print Friendly, PDF & Email