Społeczeństwo: Ostatni dzwonek dla starających się o świadczenia rodzinne

Społeczeństwo: Ostatni dzwonek dla starających się o świadczenia rodzinne

Rozpoczyna się okres świadczeniowy na 2017/2018 rok, dotyczący świadczeń rodzinnych, alimentacyjnych oraz wychowawczych (w ramach programu „Rodzina 500 plus”). Rodzice, którzy chcą zachować ciągłość wypłat świadczenia od początku nowego okresu, muszą złożyć wniosek do końca sierpnia, czyli do dzisiaj.

Do kiedy wnioski o świadczenia rodzinne?

Żeby otrzymać zasiłek rodzinny i dodatki do niego, a także specjalny zasiłek opiekuńczy, trzeba w terminie złożyć odpowiednie dokumenty. Osoby, które dostarczą wnioski do końca sierpnia, otrzymają pieniądze do 30 listopada. Wypłata świadczenia za wnioski złożone od września do października nastąpi do końca tego roku. Wnioski złożone od 1 listopada do 31 grudnia zostaną rozpatrzone do 28 lutego przyszłego roku.

Jakie są terminy dla świadczenia 500+?

Minister Elżbieta Rafalska ze względu na duże zainteresowanie programem zwróciła się z prośbą do samorządów o wydłużenie czasu pracy komórek organizacyjnych przyjmujących wnioski. Rodzice, którzy chcą zachować ciągłość świadczeń od nowego okresu, mają jeszcze jeden dzień na złożenie kompletu dokumentów.

Jeśli kompletny wniosek wpłynie do końca sierpnia, decyzji oraz wypłaty świadczeń można spodziewać się do 31 października. Osoby, które złożą dokumenty do 30 września, pieniądze otrzymają do końca listopada. Wnioski przyjęte w terminie od 1 do 31 października zostaną rozpatrzone do końca roku. W przypadku złożenia wniosku o 500 plus w kolejnych miesiącach, tj. od listopada danego roku, świadczenie wychowawcze (500 plus) ustala się począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek z prawidłowo wypełnionymi dokumentami. Rodzice, którzy dostarczą dokumenty do końca listopada, będą musieli poczekać na decyzję i pieniądze do 31 stycznia. Wnioski przyjęte w grudniu zostaną rozpatrzone do 28 lutego 2018 roku.

Przypomnijmy – prawo do świadczenia 500+ jest ustalane na okres roku – od 1 października danego roku do 30 września kolejnego roku. Nowy okres świadczeniowy przyniósł zmiany w rządowym programie „Rodzina 500 plus”, o których można przeczytać TUTAJ.

Takie same terminy obowiązują w przypadku świadczeń z funduszu alimentacyjnego.

Wnioski o świadczenia wychowawcze można składać osobiście, za pośrednictwem poczty lub drogą elektroniczną. W przypadku wybrania ostatniej opcji istnieją cztery możliwości. Można to zrobić za pośrednictwem: portalu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych PUE ZUS, kanału bankowości elektronicznej, Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP – wymagany jest profil zaufany) lub portalu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Emp@tia (na tym portalu można również złożyć wniosek o świadczenia rodzinne lub alimentacyjne).

  MS Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 16338