Społeczeństwo: Nagrodzeni za innowacje dla osób z dysfunkcją wzroku

Społeczeństwo: Nagrodzeni za innowacje dla osób z dysfunkcją wzroku

Rozstrzygnięto konkurs o tytuł Dobroczyńca Roku. Po raz pierwszy w jego 20–letniej historii laureatem została firma z branży gospodarki komunalnej. Akademia Rozwoju Filantropii oraz internauci nagrodzili ENERIS Ochrona Środowiska za program „Segreguję – nie widzę przeszkód”. 

Zwycięzców XXI edycji konkursu Dobroczyńca Roku ogłoszono podczas uroczystej Gali Finałowej w Warszawie. Jej gospodarz, Akademia Rozwoju Filantropii, ogłosiła Laureatów w 9 kategoriach związanych z zaangażowaniem na rzecz społeczności lokalnych. W kategorii Innowacje dla społeczności nagrodzono program „Segreguję – nie widzę przeszkód”, realizowany przez ENERIS Ochrona Środowiska we współpracy min. z  Towarzystwem Opieki nad Ociemniałymi w Laskach.

Wyróżniony projekt ENERIS skupia się na rozwiązywaniu problemów grupy dotąd wykluczonej z segregowania odpadów – osób niewidomych i słabowidzących. Stworzono proste, dostępne rozwiązanie w postaci specjalnej naklejki na pojemniki. Napisy w alfabecie Braille’a, kontrastowe kolory, zrozumiałe piktogramy pomagają w odczytaniu przeznaczenia pojemnika na odpady przez osoby nie tylko z niepełnosprawnością wzroku, ale także dzieci czy osoby niepełnosprawne intelektualnie. Co ważne, naklejka powstała z tworzywa pochodzącego w 100% z recyklingu i jest odporna na warunki atmosferyczne oraz ścieranie.

— Ogromnie nas cieszy ta nagroda, tym bardziej że o jej przyznaniu zadecydowały głosy intenautów! Zgodnie z uzasadnieniem, nie tylko dostrzeżono samo narzędzie, jakim są naklejki. Zauważono także nasze zaangażowanie w zmianę prawa, które dodatkowo powinno zachęcać samorządy do budowania równych warunków do ochrony środowiska i  segregowania odpadów przez wszystkich mieszkańców kraju. Dla nas w ENERIS ta nagroda jest potwierdzeniem, że warto działać wspólnie, budować ważne i potrzebne projekty w dialogu i wsłuchiwać się w potrzeby tych, dla których na co dzień pracujemy — powiedziała Magdalena Sułek–Domańska, Dyrektor ds. Komunikacji ENERIS Ochrona Środowiska.

Naklejki od 2017 roku są udostępniane bezpłatnie osobom z niepełnosprawnościami oraz organizacjom pozarządowym (zamówienia można składać mailowo ok@grupa–eneris.pl bądź telefonicznie 801 00 38 38). Oznaczenia w alfabecie Braille’a pojawiły się już na około 2500 pojemnikach w ponad 40 miejscowościach. Więcej na temat projektu www.grupa–eneris.pl/naklejki.

  inf. nadesłana Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 18276