Społeczeństwo: Kolejne udogodnienia dla niepełnosprawnych pasażerów

Społeczeństwo: Kolejne udogodnienia dla niepełnosprawnych pasażerów
Fot. Adminstrator

Po raz pierwszy od kilku lat zauważono wzrost liczby pasażerów podróżujących koleją, co wiąże się z poprawą jakości transportu. Urząd Transportu Kolejowego (UTK) we współpracy z firmami wprowadzają kolejne zmiany by ułatwić podróż osobom niepełnosprawnym. Jak się okazuje polskie koleje przejdą prawdziwą metamorfozę dzięki czemu niepełnosprawnym będzie podróżowało się znacznie bardziej komfortowo.

UTK opracowało raport o dostępności przewozów kolejowych dla osób z niepełnosprawnością i o ograniczonej sprawności ruchowej. Celem analizy było wskazanie, w jaki sposób organizatorzy transportu zbiorowego zapewniają warunki przewozu dla tych osób. Zostały opracowane zadania, które mają na uwadze podwyższenie standardu obsługi pasażerów. Jak się jednak okazuje podnoszenie dostępności transportu kolejowego dla osób z niepełnosprawnościami jest zadaniem czasochłonnym i kosztownym jednak nie niemożliwym do realizacji.

Aby poprawić warunki podróżowania osób niepełnosprawnych pod uwagę należy szczególnie wziąć bariery architektoniczne, które stanowią główną przeszkodę do poruszania się tymi środkami. W porozumieniu z firmami ustalono, że najważniejszymi udogodnieniami dla podróżujących będą m.in. automatyczne rampy ułatwiające wyjazd i wyjazd z pojazdu dla osób na wózkach oraz miejsce wyposażone w pas do przypięcia wózka, wyświetlanie numeru i docelowego kierunku podróży, szerzenie informacji, łazienki przystosowane dla osób poruszających się na wózku, właściwe oznakowanie krawędzi peronów, dobrze oznakowanie przystanków, węzłów przesiadkowych i dworców. Warto zauważyć, że na poprawę jakości obsługi wpłynąć też może przejrzyste komunikowanie zasady niepobierania opłat dodatkowych od niepełnosprawnych.

Każde województwo ma swój plan, aby ułatwić podróż osobom niepełnosprawnym. Plany transportowe na podstawie których organizatorzy przewozów podpisują umowy zawierają pewne różnice co do warunków podróżowania niepełnosprawnych. W każdym dokumencie podkreśla się konieczność poprawienia dostępności transportu kolejowego, jednak większość tych zapisów to tylko ogólne rekomendacje i trudno określić je jako konkretne. Zauważono też że standardy obsługi pasażerów znacznie różnią się w zależności od danego województwa.

Jak sytuacja wygląda w województwie warmińsko–mazurskim?

W planie transportowym podkreślono, że dostosowanie transportu publicznego do potrzeb wszystkich użytkowników wymaga odpowiednich decyzji dotyczących taboru. Powinien być on niskopodłogowy lub wyposażony w platformy wyrównujące różnice pomiędzy poziomem peronu a podłogą. Dodatkowo powinno znajdować się w nim miejsce przeznaczone dla wózków. Nowo zakupione pojazdy powinny posiadać system informacji dźwiękowej i wzrokowej. Dość ogólnie wskazano, że oznakowanie na zewnątrz pojazdu powinno być „czytelne”.

źródło www.utk.gov.pl

  oprac. AK Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 15429 

Print Friendly, PDF & Email