Rzecznik GIS: 1 września planowany jest powrót dzieci do szkół. Przy radykalnych wzrostach nauczanie zdalne

Rzecznik GIS: 1 września planowany jest powrót dzieci do szkół. Przy radykalnych wzrostach nauczanie zdalne
Fot. Pixabay

1 września planowany jest powrót dzieci do szkół. W pewnych sytuacjach, czy jakichś radykalnych wzrostach zachorowań, na jakiś czas pewne szkoły przechodziłyby na system pracy zdalnej – poinformował w niedzielę rzecznik głównego inspektora sanitarnego Jan Bondar.

Rzecznik GIS pytany w Polskim Radiu 24 o to, czy polskie szkoły będą przygotowane na 1 września i czy będą miały konkretne wytyczne dot. tego, jak postępować, żeby nie było nowych ognisk COVID-19 odpowiedział: „Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowuje takie wytyczne, GIS pomaga, doradza. Wskazujemy obszary, które naszym zdaniem powinny być ujęte w tych wytycznych”.

Jak mówił, wytyczne będą dotyczyły „różnych rzeczy technicznych związanych z funkcjonowaniem szkoły”. – Chodzi o rozrzedzenie uczniów w miarę możliwości, przesunięcie lekcji w czasie tak, żeby nie dochodziło do kumulacji uczniów w danym momencie. (…) Generalnie tak, jak w innych obszarach życia tu też, jeśli by dochodziło do wzrostu zachorowań w danym regionie czy w danym powiecie, to ten regionalny, powiatowy mechanizm będzie dotyczył również szkół – wskazał Bondar.

Zaznaczył, że „w pewnych sytuacjach czy jakichś radykalnych wzrostach zachorowań na jakiś czas pewne szkoły przechodziłyby na system pracy zdalnej, ale generalnie planowany jest normalny powrót do szkół 1 września”. – Nie ma tutaj większych przeciwskazań, żeby normalnie rozpocząć naukę – dodał.

Przyznał, że „będzie to wyzwanie dla szkół i dla np. systemu ochrony zdrowia”.

Katarzyna Krzykowska
Fot. Pixabay
Print Friendly, PDF & Email