Przełomowy dzień w historii kina!

Przełomowy dzień w historii kina!


24 marca (sobota) o godz. 17.00 kino ”Światowid” zaprasza na projekcję polskiej komedii pt. Statyści. Film będzie audiodeskrybowany nowoczesną techniką narracyjną oraz tłumaczony na język migowy, co umożliwi uczestnictwo w seansie osobom niewidomym i niesłyszącym.

Projekcja ”Statystów” stanowi część cyklu pn. ”Uniwersalny język filmu”. Jego celem jest udowodnienie, że magia dużego ekranu działa na wszystkich – bez względu na wiek, narodowość i inne uwarunkowania.
  
Audiodeskrypcja jest nowoczesną techniką narracyjną ułatwiającą osobom niewidomym kontakt ze sztukami wizualnymi. Innymi słowy, pozwala osobom niewidomym usłyszeć to, czego nie mogą zobaczyć. Audiodeskrypcja za pomocą opisu słownego dostarcza osobom niewidomym lub niedowidzącym tych informacji, które przez innych widzów odbierane są wyłącznie w postaci wizualnej. W czasie projekcji filmu dodatkowa ścieżka komentarza opisowego pojawia się w przerwach pomiędzy dialogami. Autorem wygłaszanego na żywo komentarza jest pierwszy polski ekspert w tej dziedzinie – Krzysztof Szubzda z Białegostoku.

Emitowany w elbląskim „Światowidzie” film będzie równocześnie tłumaczony na język migowy, co pozwala na udział w przedsięwzięciu osobom niesłyszącym i niedosłyszącym.

Ponadto w projekcji udział weźmie grupa wolontariuszy i działaczy organizacji pozarządowych, którzy zgodzili się na przeprowadzenie swoistego eksperymentu.  Polega on na tym, że osoby widzące na czas projekcji zasłonią oczy opaskami. Po filmie Krzysztof Szubzda zaprosi wszystkich do dyskusji oraz dzielenia się  swoimi wrażeniami ze spotkania z filmem audiodeskrybowanym.

– Mamy nadzieję, że spotkanie udowodni, że istnieje realna możliwość uczestniczenia osób niewidomych i niesłyszących w projekcjach kinowych i innych kulturalnych przedsięwzięciach – mówi Teresa Miłoszowska, pełnomocnik dyrektora ds. organizacji pozarządowych. Światowid będzie wychodził naprzeciw oczekiwaniom tych osób.

Wstęp na seans jest bezpłatny. Osoby zaintertesowane uczestnictwem w seansie proszone są o odbiór wejściówek w kasie kina „Światowid”.

*
Krzysztof Szubzda(ur. 1975 r. w Białymstoku) – z wykształcenia prawnik, dziennikarz (Rynki zagraniczne, Przekrój), konferansjer i aktor kabaretowy (kabaret Widelec i kabaret Hrabi). Autor książek ”Legendy białostockie” i ”Co w prawie piszczy”. Od listopada zeszłego roku, współtworzy radiową audycję ”Satyrday” (emitowana w regionalnych rozgłośniach i w Programie III
PR).

W zeszłym roku, jako pierwszy w Polsce zaczął zajmować się audiodeskrypcją, czyli specjalną techniką narracyjną ułatwiającą osobom niewidomym kontakt ze sztukami wizualnymi. W listopadzie zeszłego roku zrealizował pierwszy pokaz filmu audiodeskrybowanego w białostockim kinie ”Pokój” (”Statyści” M. Kwiecińskiego). Po szkoleniu w Londynie (Independent Media Support) planuje kolejną serię audiodeskrypcji.

*
Więcej informacji:
Jędrzej Rusiński, Dział Strategii i Projektów
Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej ”Światowid”
Pl. K. Jagiellończyka 1, 82-300 Elbląg, tel. 055 611 20 50, 055 611 20 83, tel.kom. 0601 243 723.
mail: jedrzej.rusinski@swiatowid.elblag.pl

fot.: [url]http://www.ofilmie.pl[/url]  TM Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 1506