Portugalia: Wszedł w życie stan ostrzegawczy z nowymi restrykcjami przeciwepidemicznymi

Portugalia: Wszedł w życie stan ostrzegawczy z nowymi restrykcjami przeciwepidemicznymi
Fot. Pixabay

W Portugalii kontynentalnej wszedł dziś w życie stan ostrzegawczy, a z nim nowe ograniczenia przeciwepidemiczne dotyczące korzystania z przestrzeni publicznej „w okresie rozpoczęcia roku szkolnego”. Obostrzenia mają zahamować rosnącą od początku września liczbę zakażeń.

Wśród nowych ograniczeń jest m.in. zakaz otwierania placówek handlowych przed godz. 10:00, zakaz sprzedaży alkoholu po godz. 20:00, a także ograniczenia w obrocie napojami alkoholowymi na stacjach paliw.

Zakazano również spotkań w przestrzeni publicznej grupom liczącym więcej niż 10 osób. Z kolei w placówkach handlowych i usługowych zlokalizowanych w sąsiedztwie szkół limit ten wynosi 4 osoby.

Na wprowadzenie stanu ostrzegawczego, który po 30 września może zostać wydłużony o kolejnych 15 dni, nie zdecydowały się dwa autonomiczne regiony Portugalii: Madera i Azory, których rządy zapowiedziały własną politykę walki z COVID-19.

Na wtorkowej konferencji prasowej w Lizbonie minister zdrowia Portugalii Marta Temido zapewniła, że mimo nowych obostrzeń resort nie zamierza blokować organizacji obchodów 103-lecia zakończenia objawień maryjnych w Fatimie zaplanowanych na 12-13 października.

– Nie będziemy też wprowadzać żadnych limitów dotyczących liczby osób uczestniczących w tym wydarzeniu – powiedziała.

Kierowany przez Martę Temido resort od niedzieli notuje po ponad 600 dziennych zakażeń koronawirusem, czyli najwięcej od kwietnia.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)
Fot. Pixabay
Print Friendly, PDF & Email