Polscy strażacy pomagają słowackim służbom w wykonywaniu testów na SARS-CoV-2

Polscy strażacy pomagają słowackim służbom w wykonywaniu testów na SARS-CoV-2
Fot. Ambasada RP w Bratysławie

W sobotę kilkudziesięciu polskich strażaków i ratowników medycznych z Państwowej Straży Pożarnej rozpoczęło misję pomocy słowackim służbom w powszechnym testowaniu obywateli Słowacji na obecność koronawirusa – poinformował PAP mł. bryg. Karol Kierzkowski z Państwowej Straży Pożarnej.

Mł. bryg. Karol Kierzkowski w rozmowie z PAP poinformował, że strażacy i ratownicy biorący udział w pomocy Słowakom w powszechnym testowaniu obywateli Słowacji na obecność koronawirusa podzielili się na dwie grupy. – Po godzinie 6 nad ranem w sobotę pierwsza grupa ponad 50 strażaków i czterech medyków przekroczyła granice Polsko-Słowacką w miejscowości Chyżne – powiedział strażak.

– Druga grupa 11 strażaków i 34 medyków około godziny 7 przekroczyła granicę w miejscowości Piwniczna i pod eksportą miejscowej policji udała się do wyznaczonych miejsc, gdzie wspierają personel medyczny w wytypowanych punktach do testowania ludności na obecność COVID-19 – tłumaczył.

Wskazał, że lokalne władze przydzieliły strażakom Państwowej Straży Pożarnej oraz medykom blisko 50 lokalizacji punktów do testowania ludności w pasie przygranicznym. – Pomagamy m.in. w miejscowościach Trstena, Niżna, Zuberec, Hladovka, Chlebnice, Parnica, Velicna, Vysny Krubin, Zazriva, Radola Rudina, Rużomberok, Żilina, Rużomberok, Martin, Cadca, Kysucke Nove Mesto, Stara Lubovna, Kezmarok, Svidnik oraz Stropkov – wyliczył.

Poinformował również, że polscy strażacy wykonują zadania od godziny 8:00 do godziny 20:00. – Pracujemy w wyznaczonych miejscach w ubraniach ochronnych oraz w ścisłym reżimie sanitarnym – podał.

– Współpraca ze stroną słowacką przebiega w profesjonalnej i życzliwej atmosferze. Działania polskich ratowników będą kontynuowane również w niedzielę w tych samych godzinach – dodał.

W sobotę swoją pracę rozpoczęło również 67 polskich medyków, którzy w piątek po południu rządowym samolotem przylecieli do Bratysławy. Polscy medycy będą pracowali po 10-12 godzin dziennie przez weekend. W ciągu jednej godziny mają pobrać wymazy od kilkudziesięciu osób.

Testy przesiewowe Słowaków rozpoczęły się w poniedziałek 18 stycznia i potrwają do 27 stycznia. Mają być przeprowadzane tam, gdzie występują największe ogniska choroby m.in. w pasie przygranicznym z Polską. (PAP)

Bartłomiej Figaj
Print Friendly, PDF & Email