Płock: „Ciche Godziny” w Galerii Wisła

Płock: „Ciche Godziny” w Galerii Wisła
Fot. Pixabay

Od kwietnia Galeria Wisła w Płocku dołączy do akcji pod nazwą „Ciche Godziny” prowadzonej przez Fundację JiM, która pomaga osobom w spektrum autyzmu. Jest to akcja, której głównym celem jest zwiększenie komfortu klientom z autyzmem oraz nadwrażliwością sensoryczną. – informuje Katarzyna Kucharska, Dyrektor Galerii Wisła.

– Termin został wybrany nieprzypadkowo – kwiecień od lat jest miesiącem świadomości i wiedzy nt. autyzmu. Galeria Wisła już w latach ubiegłych włączała się w obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, tym razem chcemy wprowadzić akcję cykliczną, która wyjdzie naprzeciw potrzebom osób ze spektrum autyzmu. Początek akcji zaakcentujemy już 2 kwietnia, kiedy to elewacja galerii zostanie w symboliczny sposób podświetlona na niebiesko.

Począwszy od kwietnia, w każdy poniedziałek w godz. 19-21 oraz w każdą środę w godz. 11-13, na pasażach galerii zostanie wyłączona muzyka oraz ekrany, a światła zostaną przyciemnione.

Bariery dla osób z autyzmem to równocześnie stałe elementy życia codziennego. Ostre oświetlenie, hałas, tłok – wszystko to, co wywołuje zazwyczaj lekką irytację, dla osób ze spektrum autyzmu jest trudną do pokonania przeszkodą, a nawet przyczyną fizycznego bólu. Z tego powodu do pozostawiania w domu przyznaje się ponad połowa osób z autyzmem. To uniemożliwia im regularne, naturalne korzystanie z życia publicznego na równych zasadach.

– Razem możemy ułatwić im życie, dlatego będziemy zachęcać również naszych najemców do włączenia się w akcję „Ciche Godziny” i do wdrożenia podobnych zmian, jakie zostaną wprowadzone na pasażach galerii, mowa tu o zmniejszeniu natężenia muzyki oraz świateł.– dodaje Katarzyna Kucharska.

Do akcji w Galerii Wisła dołączyły już m.in. Księgarnia Świat Książki, kawiarnia COSTA, salony Sizeer, Lancerto, Ochnik oraz supermarket EUROSPAR. Nie wymaga to dużego wysiłku, a może wpłynąć na życie codzienne osób ze spektrum autyzmu oraz ich bliskich.

– To niezwykle istotne, aby także sklepy spożywcze, miejsca codziennych zakupów, przyłączały się do tego typu akcji. Mamy nadzieję, że ułatwi to codzienne funkcjonowanie osobom w spektrum autyzmu oraz ich najbliższym. – informuje Marcin Sadowski, Kierownik Operacyjny sieci SPAR – Wiemy, że Galeria Wisła poza typowymi dla takiego miejsca działaniami promocyjno-handlowymi często prowadzi akcje mające aspekt edukacyjno-społeczny i w miarę możliwości włączamy się w ich realizację, tym samym wychodząc naprzeciw potrzebom wszystkich klientów.

– Dziękujemy za Ciche Godziny w Galerii Wisła. To duże udogodnienie i ułatwienie dla osób w spektrum w korzystaniu z usług handlowych. Cichym Godzinom przyświecają dwa bardzo ważne cele. Oprócz tego, że umożliwiamy osobom w spektrum robienie zakupów w przyjaznych dla nich warunkach, to przede wszystkim podnosimy świadomość autyzmu w społeczeństwie. To bardzo ważne powody dla jednego miliona obywateli osób w spektrum i ich rodzin, którzy doceniają, że ta świadomość się podnosi. Zbliża się 2 kwietnia, Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, a zarazem finał naszej kampanii Polska Na Niebiesko, poprzez którą wspólnie możemy wesprzeć osoby w spektrum: www.jim.org/polskananiebiesko – mówi Tomasz Michałowicz, Prezes Fundacji JiM.

Lista sklepów biorących udział w akcji będzie publikowana na stronie internetowej Galerii Wisła oraz w social mediach. Taka lista dostępna jest również na stronie Fundacji JIM (https://jim.org/ciche-godziny/). Sklepy włączające się w akcję uzyskują status „Miejsca przyjaznego dla autyzmu”. Galeria Wisła stawia sobie za cel ścisłe współdziałanie ze społecznością lokalną oraz poruszanie tematów i zagadnień ważnych dla mieszkańców Płocka.

Print Friendly, PDF & Email