MZ: 376 mobilnych punktów pobierania materiału do badań na koronawirusa

MZ: 376 mobilnych punktów pobierania materiału do badań na koronawirusa
Fot. Beata Szczepanek (Twitter) / arch.

Powiększyła się liczba mobilnych punktów pobrań materiału do badań na obecność wirusa SARS-CoV-2. W całej Polsce jest ich obecnie 376 – poinformowało we wtorek Ministerstwo Zdrowia.

Informację o tym resort zdrowia przekazał na Twitterze. – Rośnie liczba punktów drive-thru. Obecnie funkcjonuje 376 jednostek, gdzie pobierany jest materiał do badania wykrywającego obecność koronawirusa. Od początku września ich liczba wzrosła o 108 – głosi wpis resortu.

Rozbudowę sieci mobilnych punktów wymazów (tzw. drive-thru) przez wydłużenie czasu funkcjonowania co najmniej do czterech godzin i zwiększenie ich liczby zakłada opracowana przez resort zdrowia strategia walki z pandemią COVID-19 na jesień.

W ostatnim czasie zmieniły się zasady wykonywania testu na obecność koronawirusa. Teraz lekarz podstawowej opieki zdrowotnej może wystawić skierowanie na pobranie wymazu. Do mobilnego punktu trzeba zabrać dokument ze zdjęciem i z numerem PESEL. Test jest bezpłatny. Po wykonaniu testu jego wynik jest widoczny na Internetowym Koncie Pacjenta. (PAP)

Katarzyna Lechowicz-Dyl
Print Friendly, PDF & Email