Kultura: Kolejne sukcesy Teatru „Przebudzeni”

Kultura: Kolejne sukcesy Teatru „Przebudzeni”

Teatr Przebudzeni, działający w Ostródzie przy kole PSONI, ma na swoim koncie kolejne sukcesy. Spektakl pt. „Szatnia” ponownie zachwyca. Sztuka – poprzez obraną konwencję, prostotę, głębokie przesłanie, a przede wszystkim autentyzm bijący od aktorów – otrzymała kolejne nagrody i wyróżnienia.

W miniony weekend tj. 20 – 22 X 2017 „Szatnia” Przebudzonych zaistniała na scenie kameralnej Teatru Wybrzeże w Gdańsku podczas prestiżowego  XIX Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuk Autorskich i Adaptacji „WINDOWISKO 2017”. Spektakl wybrzmiał znakomicie, aktorzy zagrali z wielką klasą i wyczuciem. Najwyższa Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska za reżyserię spektaklu trafiła do ostródzkich artystów.

– Mamy świadomość tego, że nie nagrody są najważniejsze, ale swoista misja oraz przesłanie, które Przebudzeni za każdym razem niosą w świat. Niesamowite jest to, że „Szatnia” naprawdę zmienia myślenie, zatrzymuje, uwrażliwia i wpływa na ludzkie życie. Publiczność, poprzez niegasnące oklaski, owacje na stojąco, łzy potrafi podziękować, a coraz częściej nawet podejść po spektaklu do aktorów, instruktorów i podzielić się swoim życiowym doświadczeniem, pogratulować, przytulić – mówi Dariusz Wychudzki, instruktor Grupy Teatralnej „Przebudzeni”.

„Przebudzeni” odwiedzili niedawno Gołdap, gdzie mogli zaprezentować się podczas przeglądu teatralnego osób niepełnosprawnych, działających przy placówkach WTZ. Wśród 10 prezentacji pozostali bezkonkurencyjni, a ich spektakl przez swoją, jak stwierdzono, „awangardowość” zajął pierwsze miejsce.

Z okazji 3. Lubawskiego Maratonu Teatralnego wystąpili również na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury w Lubawie. Zespół ma w tym mieście swoich fanów – zaprzyjaźnioną grupę teatralną Ło/Men, która zaprosiła i bardzo liczyła na „Przebudzonych”. Ostródzcy aktorzy swoim spektaklem wzbogacili „maratonowy” wieczór, pozostawiając po sobie moc wrażeń, refleksji i uśmiechu.

– W najbliższym czasie odwiedzimy Środę Wielkopolską, gdzie zostaliśmy zakwalifikowani do udziału w 14. Konkursie Teatrów Amatorskich „MELPOMENA”. W grudniu zaprezentujemy „Szatnię” ponownie dla mieszkańców naszego miasta. Okazuje się bowiem, że są jeszcze osoby, które nie widziały spektaklu na żywo, ponadto będzie to wieczór poświęcony naszemu zmarłemu niedawno przyjacielowi, aktorowi – Pawłowi Jaworskiemu. W połowie grudnia mamy też charytatywny pokaz spektaklu w Zabrzu. Obecnie pracujemy już nad nowym, wymagającym spektaklem, którego premierę planujemy w nowym roku – dodaje Monika Kazimierczyk, instruktorka grupy.

  Red. Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 16769