Hiszpania: Obiecujące wyniki badania plitidepsyny w leczeniu COVID-19

Hiszpania: Obiecujące wyniki badania plitidepsyny w leczeniu COVID-19
Fot. Polina Tankilevitch / Pexels

Hiszpańska firma farmaceutyczna PharmaMar ogłosiła we wtorek, że artykuł w naukowym piśmie „Science” potwierdził wysoką potencjalną skuteczność plitidepsyny przeciw COVID-19 w badaniach przedklinicznych.

Według opublikowanego w „Science” badania plitidepsyna – dostępna na rynku jako lek przeciwnowotworowy Aplidin – wykazała ponad 27-krotnie wyższą skuteczność w powstrzymywaniu rozmnażania się wirusa w badaniach laboratoryjnych in vitro na komórkach ludzkich niż używany obecnie remdesiwir. Lek był również skuteczny w badaniach na myszach, u których zaobserwowano zahamowanie replikacji koronawirusa w płucach o ponad 99 proc. Badanie zostało przeprowadzone przez naukowców Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco (UCSF) we współpracy z PharmaMar, producentem leku.

W oddzielnym badaniu zespół badaczy z UCSF zbadał również skuteczność leku na brytyjskim wariancie koronawirusa, osiągając „porównywalne wyniki”. Według autora badania Krisa White’a, sposób działania leku oznacza, że jeśli badania na ludziach potwierdzą skuteczność plitidepsyny w leczeniu COVID-19, będzie on działał przeciwko wszelkim szczepom wirusa.

Lek pozyskiwany z żachw, małych zwierząt morskich, przeszedł dotąd pierwszą fazę badań klinicznych w Hiszpanii na 27 pacjentach z COVID-19, dając pozytywne wyniki w zmniejszeniu ilości wirusa u pacjentów. PharmaMar podała w komunikacie, że prowadzi rozmowy w celu rozpoczęcia badań fazy II/III na tysiącach hospitalizowanych pacjentów. (PAP)

Print Friendly, PDF & Email