Grodzki: Będą badania osób, które miały kontakt z senatorem Libickim

Grodzki: Będą badania osób, które miały kontakt z senatorem Libickim
Fot. Pixabay

Senatorowie i pracownicy Kancelarii Senatu, którzy mieli w ostatnim czasie kontakt z senatorem Janem Filipem Libickim (KP-PSL), zostaną zbadani na obecność koronawirusa – poinformował PAP marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Testy zostaną przeprowadzone we wtorek, ich wyniki mają być znane w środę.

Senator Koalicji Polskiej-PSL Jan Filip Libicki poinformował w sobotę wieczorem na Twitterze, że jest zakażony koronawirusem. Zapowiedział, że powiadomi sanepid o wszystkich osobach, z którymi miał bezpośredni kontakt w ostatnim czasie. Później w rozmowie z TVN24 przekazał, że byli to m.in. szef Kancelarii Senatu Piotr Świątecki oraz dyrektor Centrum Informacyjnego Senatu Grzegorz Furgo. 30 lipca senator Libicki prowadził posiedzenie senackiej Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej, a dwa dni wcześniej brał udział w obradach Rady Naczelnej PSL.

Marszałek Grodzki powiedział w niedzielę PAP, że Kancelaria Senatu jest w kontakcie z sanepidem. – Chcemy u wszystkich osób wskazanych z kontaktu przeprowadzić testy. Niektórzy uczestniczą zdalnie w posiedzeniu, niektórzy przyjechali, więc chcemy, żeby to wszystko było zrobione i dopiero, jak będziemy mieli komplet wyników, będziemy mogli dalej bezpiecznie obradować – zaznaczył Grodzki.

Jak dodał, badania zostaną zorganizowane we wtorek w Senacie, gdzie pobierane będą wymazy od senatorów i pracowników Kancelarii Senatu. Wyniki mają być znane w środę. – Będziemy postępować zgodnie z wytycznymi tak, żeby przerwać ewentualny łańcuch epidemiczny – wyjaśnił marszałek, który sam także zamierza poddać się badaniom. – Ja miałem kilkanaście dni temu kontakt z senatorem Libickim, ale wydaje się, że powinienem je zrobić, aczkolwiek czuję się bardzo dobrze – zaznaczył Grodzki.

Według marszałka Senatu w środę, gdy będą już znane wyniki testów, okaże się, którzy senatorowie będą mogli wziąć ewentualnie udział w czwartkowym posiedzeniu Zgromadzenia Narodowego, poświęconym zaprzysiężeniu prezydenta Andrzeja Dudy.

Marszałek Grodzki poinformował też PAP, że przełożone zostało o tydzień (na 11-13 sierpnia) posiedzenie Senatu, które miało się odbyć w przyszłym tygodniu. Zaplanowane na ten tydzień obrady senackich komisji również odbędą się tydzień później.

Senator Libicki przebywa obecnie w szpitalu. W sobotniej rozmowie z TVN24 zapewniał, że czuje się dobrze, choć ma gorączkę i kaszel.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w niedzielę, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 548 osób. W ciągu doby zmarło 10 osób. W sumie odnotowano prawie 46,9 tys. zakażeń.

Marta Rawicz
Fot. Pixabay
Print Friendly, PDF & Email