Gdańsk: Zimno, mróz, śnieg. Możesz pomóc osobie w kryzysie bezdomności

Gdańsk: Zimno, mróz, śnieg. Możesz pomóc osobie w kryzysie bezdomności
Fot. Jerzy Pinkas / gdansk.pl

Tylko w miniony, bardzo mroźny weekend (5-7 lutego) ogrzewalnia przy ul. Mostowej 1A w Gdańsku przyjęła 26 osób doświadczających bezdomności. W placówce potrzebujący otrzymali wsparcie: od ciepłej kąpieli po odzież na przebranie i nocleg. Widzisz osobę bezdomną? Zadzwoń lub skorzystaj z mobilnej aplikacji.

Przypomnijmy, że placówka przy ul. Mostowej 1A prowadzona przez Towarzystwo Wspierania Potrzebujących „Przystań” działa codziennie i przyjmuje osoby w kryzysie bezdomności, z interwencji, także będące pod wpływem alkoholu (do półtora promila we krwi).

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie nadal prosi gdańszczanki i gdańszczan o wrażliwość i przekazywanie sygnałów o potrzebujących, przebywających w miejscach niemieszkalnych na terenie miasta. Pracownicy MOPR, streetworkerzy Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta współpracując z funkcjonariuszami służb miejskich docierają do osób doświadczających bezdomności i proponują im kompleksową pomoc. Obejmuje ona m.in. udzielenie schronienia, wsparcia żywnościowego, finansowego i specjalistycznego. Dodajmy, że w gdańskich schroniskach jest jeszcze blisko 150 wolnych miejsc (w tym stałe i interwencyjne).

Autobus SOS pomaga codziennie

Codziennie blisko 60 potrzebujących korzysta w Gdańsku ze wsparcia „Autobusu SOS – pomoc”. W czasie pandemii w pojeździe wydawana jest ciepła zupa w formie na wynos. Osoby w kryzysie bezdomności otrzymują też informację o dostępnym wsparciu w mieście, konsultują się z dyżurującym ratownikiem medycznym. W razie potrzeby obsługa autobusu wydaje też ciepłą odzież.

Pomoc udzielana jest podczas postojów pojazdu:

  • ok. godz. 20:15 na pętli autobusowej przy stacji SKM na Przymorzu;
  • ok. godz. 21:15 na parkingu między rynkiem a komisariatem przy ul. Białej we Wrzeszczu;
  • ok. godz. 22:15 w zatoce autobusowej przy kinie „Krewetka” w Gdańsku.

Środki na działanie mobilnego wsparcia w Gdańsku zabezpieczył MOPR. Zadanie realizuje TWP „Przystań”.

Wystarczy zadzwonić do służb

Sygnały o osobach w kryzysie bezdomności prosimy kierować do: Samodzielnego Referatu Reintegracji MOPR przy ul. Wolności 16 w Gdańsku, tel.: 58 522 38 20 (pon., wt. i czw. w godz. 7:30 do 15:30, śr. w godz. 8:00 do 17:00, pt. w godz. 7:30 do 14:30), także do Straży Miejskiej w Gdańsku tel.: 986 lub Policji tel.: 112 (w przypadkach interwencyjnych).

Każde zgłoszenie jest sprawdzane. Każde może uratować zdrowie i życie potrzebującego.

Powiadom streetworkera korzystając z aplikacji pomocowej

Można także poinformować streetworkerów o lokalizacji osób w kryzysie bezdomności, posługując się darmową aplikacją Arrels. Wystarczy ją pobrać np. „ze sklepu” w smartfonie i zastosować – dzięki kliknięciu wolontariusz Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta otrzyma wiadomość m.in. o lokalizacji, płci potrzebującego człowieka. Łatwiej dotrze do niego z pomocą.

Print Friendly, PDF & Email