Edukacja: Dwujęzyczność a młodość mózgu

Edukacja: Dwujęzyczność a młodość mózgu
Fot. Adminstrator

Naukowcy z Montrealu informują, że mózgi seniorów zdolnych mówić dwoma językami działają podobnie jak mózgi osób młodszych i są bardziej skuteczne. Zatem bilingwizm (dwujęzyczność) ochrania obszary w mózgu, które są podatne na starzenie się.

Jak powszechnie wiadomo wygrać z upływającym czasie się nie da, jednak różnymi metodami można opóźnić procesy starzenia organizmu i cieszyć się w miarę dobrym zdrowiem jak najdłużej. Jednym ze sposobów zachowania młodości mózgu jest nauka języków obcych. Jak się okazuje dwujęzyczność może modelować mózg tak, że zużywana jest jedynie energia niezbędna do wykonywania określonych zadań oraz unika się niepotrzebnego wykorzystania zasobów. W Kanadzie przeprowadzono eksperyment który jednoznacznie dowiódł, że mózgi dwujęzycznych seniorów cechują się większą sprawnością. Mózg jako „centrum dowodzenia” całym organizmem powinien być więc aktywowany do pracy jak najdłużej, by jak najdłużej cieszyć się sprawnością i jasnością umysłu.

źródło: http://www.edukacja.senior.pl/

  oprac. AK Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 15209 

Print Friendly, PDF & Email