Dr Zaczyński: Projekt tymczasowego szpitala w pełni gotowy, ruszają instalacje sprzętu

Dr Zaczyński: Projekt tymczasowego szpitala w pełni gotowy, ruszają instalacje sprzętu
Fot. Pixabay

Projekt szpitala na Stadionie Narodowym jest w pełni gotowy, na teren stadionu wjeżdżają tiry ze sprzętem, teraz jest kwestia jego instalacji – powiedział w poniedziałek PAP dr n. med. Artur Zaczyński zastępca dyrektora Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA.

Wcześniej w poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk informował, że pierwszy szpital tymczasowy dla chorych na COVID-19, który będzie zlokalizowany na PGE Stadionie Narodowym w Warszawie, będzie mieścił 500 łóżek, z czego 50 łóżek OIOM-owych. – Docelowo będziemy chcieli, aby była możliwość rozwinięcia tej liczby łóżek do tysiąca – mówił Dworczyk. Podczas poniedziałkowej konferencji poinformowano też, że dr Zaczyński będzie bezpośrednio nadzorował pracę szpitala tymczasowego, który będzie filią szpitala MSWiA.

W rozmowie z PAP dr Zaczyński powiedział, że gotowy istnieje projekt tymczasowego szpitala. – Wszystko jest wyrysowane w sposób zamknięty z projektu architektonicznego i teraz jest kwestia instalacji, które są gotowe do wdrożenia – zapewnił Zaczyński.

– Sprzęt mamy, ludzi mamy pod parą, więc odpalamy – powiedział. Jak sprecyzował, „na razie zajmujemy wschodnią część” kompleksu Stadionu Narodowego, w tym m.in. duże sale tam położone. Podkreślił jednocześnie, że nie ma mowy o wykorzystywaniu płyty stadionu dla celów szpitalnych.

Odnosząc się do prac dostosowawczych na Stadionie Narodowym zaznaczył, że chodzi m.in. o montaż „śluz, wyposażenie sal diagnostycznych, pracowni tomografii komputerowej i rentgena, ale także o instalację gazową i elektryczną podpiętą do gniazd tlenowych” oraz infrastrukturę do funkcjonowania respiratorów.

Jak dodał, „strefa socjalna na Stadionie Narodowym jest bardzo duża”. – Tu można trzy szpitale postawić. Gdy będzie potrzeba, jest 3,5 tys. miejsc w parkingu podziemnym, który jest ogrzewany i gotowy do zajęcia, ale na razie nie róbmy nadmiarowości – mówił.

Zaczyński przekazał też, że obecnie na teren Stadionu Narodowego wjeżdżają tiry ze sprzętem, który za chwilę będzie montowany.

Z kolei w TVN24 dr Zaczyński w poniedziałek zaznaczył, że skompletowanie zespołu do szpitala tymczasowego nie może się odbyć kosztem placówek stołecznych. – To jest właśnie pytanie i prośba do mediów też – wiemy, że to nie może być kosztem żadnego szpitali warszawskich, jednego czy drugiego, żeby przeszczepić zespół, raczej tutaj trzeba sobie policzyć, że jeżeli z tysiąca ośrodków z całej Polski jedna osoba by się zgłosiła do pracy tutaj, byłaby oddelegowana, to byśmy mieli nadmiarowość obsługi – powiedział.

Według Zaczyńskiego, potrzeby szpitala na PGE Narodowym to około 50-80 pielęgniarek miesięcznie. Zaznaczył, że osoby te dyżurowałyby w zmianach 12-godzinnych lub 24-godzinnych. – Nie jest tak, że 80 pielęgniarek będzie pracowało przy 500 pacjentach. Trzeba liczyć etaty, a nie stanowiska – wyjaśnił. Dodał, że pielęgniarki mieliby wspierać ratownicy medyczni.

Pytany o liczbę potrzebnych anestezjologów, Zaczyński tłumaczył, że w początkowej fazie jeden taki specjalista miałby nadzorować stanowisko intensywnej terapii. Później – jak zapewnił – liczba anestezjologów byłaby zwiększana tak, aby zapewnić prawidłowe leczenie osób podłączonych do 50 respiratorów.

– Mam nadzieję, że to się nigdy nie wydarzy, ponieważ mówimy o 50 respiratorach gotowych, ale to już w momencie przeciążenia systemu, żebyśmy byli gotowi przyjąć tą pierwszą falę ciężko chorych, w przypadku, gdyby zabrakło miejsc na OIOM-ach – tłumaczył dyrektor.

Z kolei rzeczniczka prasowa zarządcy stadionu PGE Narodowy Monika Borzdyńska poinformowała PAP, że obecnie w związku z przygotowywaniem szpitala tymczasowego na stadionie, od poniedziałku arena jest zamknięta dla odwiedzających. – Dlatego też wszystkie bramy stadionu są zamknięte, a działanie stałych atrakcji, jak wycieczki z przewodnikiem czy punkt widokowy zostaje zawieszone do odwołania – powiedziała Borzdyńska. Jak dodała, odwołano też konferencje biznesowe.

Marcin Jabłoński, Marta Rawicz
Print Friendly, PDF & Email