Czechy: Ponownie ponad 10 tys. nowych zakażeń koronawirusem

Czechy: Ponownie ponad 10 tys. nowych zakażeń koronawirusem
Fot. Pixabay

10 273 nowe przypadki zakażenia koronawirusem wykryły w poniedziałek laboratoria w Czechach – poinformowało we wtorek ministerstwo zdrowia. To najwyższy poniedziałkowy wzrost od początku epidemii w tym kraju. Aktywnych przypadków jest 162 785.

Większość zakażonych nie ma wyraźnych oznak COVID-19. Według ostatnich danych dotyczących stanu na niedzielę wieczór, w szpitalach przebywało 5613 pacjentów z tą chorobą, z których ponad 800 było w ciężkim stanie.

Do tej pory w Czechach na koronawirusa zmarło 2365 osób z COVID-19. Dane dotyczące poniedziałku wskazują na 75 zgonów, ale te liczby najczęściej są weryfikowane w ciągu dnia. Łączny bilans zakażeń w kraju to 268 370.

Odsetek pozytywnych wyników wśród wykonanych testów w niedzielę osiągnął rekordowe 34,43 proc. Poniedziałkowy bilans ministerstwo zdrowia ma opublikować we wtorek wieczorem. Z danych resortu wynika, że współczynnik R wskazujący, ile osób może zakazić jedna zainfekowana osoba, wynosi 1,36. Oznacza to spadek w ciągu miesiąca z 1,5. Celem podejmowanych działań epidemicznych jest doprowadzenie, aby współczynnik R wynosił mniej niż 0,8.

Rząd podjął w poniedziałek decyzję o dalszym zaostrzeniu środków antyepidemicznych. Od środy zaczyna obowiązywać nocny zakaz wychodzenia w godzinach 21:00-5:00. Wyjątkiem będzie wyjście do pracy lub niezbędne leczenie. W promieniu 500 metrów od miejsca zamieszkania będzie można wyprowadzać psa na spacer. Sklepy będą zamknięte w godzinach 20:00-5:00, a w niedziele w ogóle nie będą otwierane. Ograniczenia te obowiązywać mają do 3 listopada, do 5 listopada zaś stan wyjątkowy. We wtorek rząd ma jednak przygotować wniosek do parlamentu o jego przedłużenie.

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)
Print Friendly, PDF & Email