Zdrowie: Nie lekceważmy wypadania włosów

Zdrowie: Nie lekceważmy wypadania włosów
Fot. Adminstrator

– Nie bagatelizujmy wypadania włosów. One są jak papierek lakmusowy i często jako pierwsze sygnalizują nam, że coś się dzieje niepokojącego w naszym organizmie – tłumaczy w rozmowie z „Razem z Tobą” Małgorzata Miszkowicz, jedyny w Elblągu trycholog.

Kiedy warto udać się do trychologa?

Trycholog jest odpowiednim specjalistą w diagnozowaniu wszelkich problemów w obrębie skóry głowy. Warto go odwiedzić, jeżeli borykamy się z problemem wypadających włosów, łysieniem, łotokiem, łupieżem, czy suchą bądź wrażliwą skórą głowy.

Z jakimi schorzeniami trafiają najczęściej osoby do Pani gabinetu?

Do gabinetu trychologicznego zgłaszają się zarówno mężczyźni jak i kobiety. Mają oni najczęściej problemy z wypadaniem włosów oraz łysieniem. Równie często klienci zgłaszają problem z: łojotowym zapaleniem skóry , atopowym zapalenie skóry, świądem, łupieżem, łuszczycą skóry głowy. Problemy te często występują oczywiście ze wzmożonym wypadaniem włosów.

Czym zajmuje się trycholog i czym różni się od dermatologa?

Przede wszystkim trycholog nie jest lekarzem, tylko specjalistą. W przeciwieństwie do dermatologa zajmuje się jedynie problemami w obrębie skóry głowy i włosów. Dermatologiem natomiast może być osoba, która ukończyła studia medyczne i uzyskała specjalizację z zakresu ogólnych chorób skóry

Czy wypadanie włosów to częsty problem? Nie dotyczy on jedynie kobiet…

Wypadanie włosów to bardzo powszechne zjawisko, dotyczy on niemalże 90 proc. społeczeństwa. Problemy zgłaszają zarówno kobiety jak i mężczyźni. Zatem trycholog jest to zawód z przyszłością, który bardzo prężnie się rozwija.

Jak wygląda pierwsza wizyta u trychologa? Czy powinniśmy się do niej w jakiś sposób przygotować?

Pierwsze spotkanie polega na przeprowadzeniu wywiadu oraz na wykonaniu badania skóry głowy i włosa za pomocą mikroskopu, najczęściej w 200 krotnym powiększeniu. Badanie jest zupełnie bezinwazyjne i bezbolesne. Obraz spod mikroskopu jest widoczny na ekranie telewizora, tak więc klient również aktywnie w nim uczestniczy i wszystko dobrze widzi. Na podstawie takiego badania tycholog jest w stanie ocenić m.in. rodzaj skóry, stopień utlenienia czopów łojowych, postępującą miniaturyzację mieszka włosowego czy też po uprzednim wykonaniu peelingu, liczbę pustych mieszków. W dalszej kolejności specjalista dobierana indywidualną pielęgnację domową oraz gabinetową. Często też na podstawie takiego badania można stwierdzić jaka jest przyczyna problemu z włosami oraz ze skórą głowy, a jeżeli nie wówczas trycholog podpowie jakie badania należy wykonać i do jakiego specjalisty z tym problemem się udać. Jeśli chodzi o przygotowanie się do pierwszej wizyty, na pewno nie powinno się myć głowy w dniu badania, również nie powinniśmy aplikować suchego szamponu, zasypek zagęszczających, lakieru do włosów itp. Polecam również zastanowić się jakie działania podjęliśmy do tej pory, żeby rozwiązać nasz problem.

Czy problemy z włosami czy ze skórą głowy powinno się bagatelizować czy mogą one sygnalizować jakąś poważniejszą chorobę?

Jeżeli utrata włosów zwiększa się lub nie ustępuje po ok. 3 miesiącach, nie powinniśmy tego bagatelizować. Włosy są jak papierek lakmusowy i często jako pierwsze sygnalizują nam, że coś się dzieje niepokojącego w naszym organizmie. Oczywiście przyczyn nadmiernego wypadania jest bardzo dużo, ale warto podjąć trud w celu ustalenia przyczyny ich nadmiernego wypadania. Najczęściej u kobiet są to problemy dotyczące niewłaściwego funkcjonowania gospodarki hormonalej, w której istotną rolę odgrywają takie narządy jak tarczyca, przysadka mózgowa czy kora nadnerczy. Na kondycję włosów wpływają znacząco również choroby metaboliczne jak cukrzyca, przewlekłe infekcje oraz choroby z grupy autoagresji, dlatego zawsze powtarzam swoim klientom, że najważniejsze jest ustalenie przyczyny problemu z włosami.

Jaki jest wachlarz zabiegów dla osób, które odwiedzają trychologa?

Jak już wcześniej wspominałam trychologia jest prężnie rozwijającą się dziedziną, toteż możliwości wzmacniania i poprawiania kondycji skóry głowy i włosów stale rosną. Należałoby wśród nich wymienić zabiegi bezinwazyjne takie jak: darsonwalizacja, ultradźwięki, światła LED, infuzję tlenową, mezoterapię bezigłową, jak również zabiegi związane z przerwaniem ciągłości naskórka: mezoterapię mikroigłową, igłową oraz karboksyterapię.

Czy pamięta Pani jakiś trudny przypadek, który udało się rozwiązać dzięki zabiegom trychologicznym…

Rzadko kiedy klient przychodzi do gabinetu z błahych powodów, dlatego też każdy przypadek jest dla mnie równie ważny i trudny. Jednak często wspominam Pana, który miał przewlekły problem z zapaleniem mieszków włosowych. Był po wielu nieudanych kuracjach dermatologicznych, przyjmował ponad dwa lata antybiotyk! Raz nawet udał się w desperacji do znachora, aż wreszcie z polecenia trafił do mnie. W ciągu miesiąca dzięki zaleceniom i właściwej pielęgnacji, pozbyliśmy się problemu. Do dziś spotykamy się raz na kilka miesięcy w celu kontroli i nabycia szamponów pielęgnacyjnych.

– Dziękuję za rozmowę.

  AG Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 16810 

Print Friendly, PDF & Email