Zdrowa warszawianka w każdym wieku

Zdrowa warszawianka w każdym wieku
Fot. Ewelina Lach

W Dniu Matki, prezydent Rafał Trzaskowski, zainaugurował działalność Warszawskiego Instytutu Zdrowia Kobiet. Placówka przy ul. Inflanckiej, zapewnia kompleksową opiekę ginekologiczną warszawiankom w każdym wieku. Miasto uruchomi tu również pierwszy w Polsce, publiczny szpital z kompleksową i całkowicie bezpłatną pełną procedurą in vitro.

– Warszawa dba o rodziny. Obok bezpłatnej opieki żłobkowej, nowych szkół i przedszkoli, bogatej oferty kulturalnej i sportowej, szczególną uwagę przykładamy do ochrony zdrowia. Dlatego bardzo się cieszę, że w tym szczególnym dniu, w Dniu Matki, możemy zainaugurować działalność Warszawskiego Instytutu Zdrowia Kobiet, który jest kolejnym elementem programu Warszawa Rodzinna – podkreślił prezydent Rafał Trzaskowski, i dodał: – Ten szpital gwarantuje kompleksową diagnostykę i opiekę ginekologiczną kobietom w każdym wieku – od juniorki do seniorki. To najlepszy przykład, że zamiast opowiadać frazesy o wsparciu rodzin i kobiet, my w Warszawie faktycznie działamy, żeby im pomagać i ułatwiać życie.

Warszawski Instytut Zdrowia Kobiet przy ul. Inflackiej 6/Fot. Ewelina Lach

O koncepcji działania placówki wypowiedziała się również Ewa Malinowska–Grupińska, przewodnicząca Rady m.st. Warszawy – Warszawski Instytut Zdrowia Kobiet to wyjątkowe miejsce na mapie zdrowotnej miasta – tu pacjentka jest prowadzona od diagnozy, przez wszystkie etapy leczenia po wizytę kontrolną w jednym miejscu, przez zespół specjalistów ze sobą współpracujących.

Prezydent zapowiada: bezpłatna i kompleksowa procedura in vitro

– Warszawa wsłuchuje się w głos mieszkańców i mieszkanek, i jako jeden z pierwszych samorządów w Polsce, wdrożyła miejski program in vitro, dzięki któremu przyszło na świat już 1800 dzieci. A dziś spotykamy się w placówce, która pomoże kolejnym kobietom w zostaniu mamą, bo to właśnie tu, uruchomimy pierwszy w Polsce, publiczny szpital, w którym zapewnimy kompleksowo i całkowicie bezpłatnie, pełną procedurę in vitro – zapowiedział prezydent Rafał Trzaskowski podczas inauguracji działalności placówki przy ul. Inflanckiej.

Pacjentki, które zgłoszą się do Warszawskiego Instytutu Zdrowia Kobiet (WIZK) będą miały zapewniony dostęp do bezpłatnych badań, diagnostyki, leczenia, porodu, opieki nad noworodkiem i wsparcia psychologicznego. W tym roku miasto planuje przeznaczyć 4 mln zł na rozpoczęcie projektu budowy laboratorium na terenie WIZK oraz procedurę uzyskiwania stosownych zgód poprzedzających realizację pełnej procedury in vitro przez szpital.

Ginekologia od A do Z w jednym miejscu

W placówce przy ul. Inflanckiej 6 o zdrowie pacjentek dbają wyspecjalizowane zespoły lekarskie, które zajmują się opieką: w okresie dojrzewania, menstruacyjną, prokreacyjną, okołoporodową i menopauzalną.

Jak podkreśla Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy odpowiedziana m.in. za obszar polityki zdrowotnej, miasto przekazała blisko 6.5 mln zł na potrzeby utworzenia Warszawskiego Instytutu Zdrowia Kobiet.

Wiceprezydentka Renata Kaznowska podczas inauguracji działalności Warszawskiego Instytutu Zrowia Kobiet/Fot. Ewelina Lach

Środki z budżetu miasta przeznaczono na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego jak aparaty USG, lasery, aparat do znieczulania, zestaw do badań urodynamicznych czy wyposażenie przychodni przyszpitalnej, a także na remonty i modernizację gabinetów i sal operacyjnych.

Warszawski Instytut Zdrowa Kobiet (dalej WIZK) zajmuje się m.in.:

  • ginekologią dziecięcą i wieku rozwojowego,
  • leczeniem zaburzeń miesiączkowania,
  • wczesną diagnostyka i leczeniem endometriozy,
  • leczeniem niepłodności,
  • prowadzeniem ciąży,
  • endokrynologią ginekologiczną,
  • leczeniem chorób ginekologiczno-onkologicznych,
  • diagnostyką menopauzy,
  • uroginekologią i fizjoterapią uroginekologiczną.

– Zadbaliśmy również o to, aby było to miejsce dostępne dla każdej kobiety, w tym dla pacjentek ze szczególnymi potrzebami – dlatego szpital został wyposażony w fotele ginekologiczne dla osób z niepełnosprawnością ruchową oraz elementy wyposażenia medycznego dla pacjentek z chorobą otyłościową – dodaje wiceprezydent Renata Kaznowska.

WIZK zapewnia również wsparcie psychologiczne pacjentek jako niezwykle istotny element kompleksowej opieki dla kobiet.

Więcej o działaniach Warszawy na rzecz rodzin: um.warszawa.pl/100-projektow.

Na zdjęciu głównym: Prezydent Rafał Trzaskowski i Wiceprezydentka Renata Kaznowska odwiedzili mamę, która urodziła dziecko w Warszawskim Instytucie Zdrowia Kobiet/Fot.Ewelina Lach
UM Warszawa
Print Friendly, PDF & Email