Włochy: Wzrost liczby szczepień – efekt obowiązku przepustki Covid w pracy

Włochy: Wzrost liczby szczepień – efekt obowiązku przepustki Covid w pracy
Fot. Nataliya Vaitkevich / Pexels

To efekt wejścia w życie we Włoszech obowiązku posiadania przepustki COVID-19 we wszystkich miejscach pracy – tak interpretuje się dane z piątku, gdy pierwszą dawkę szczepionki otrzymało 69 tysięcy osób. To o ponad 10 tysięcy więcej niż w poprzedni piątek.

Na mocy decyzji rządu Mario Draghiego wszyscy pracownicy we Włoszech muszą mieć przepustki sanitarne, wystawiane na podstawie szczepienia, wyleczenia z wirusa lub negatywnego wyniku testu. Wymóg dotyczy także sektora prywatnego. Przewidziano wysokie kary – do 1500 euro za brak tzw. Green Pass. To najbardziej surowe przepisy w Europie.

Urząd nadzwyczajnego komisarza do spraw epidemii podał, że dotychczas co najmniej jedną dawką zaszczepiło się ponad 85 proc. ludności powyżej 12 lat. Szczepienia zakończyło 81 proc. Włochów.

W związku z wejściem w życie w piątek wymogu przepustki covidowej padł tego dnia rekord wykonanych testów. Było ich ponad pół miliona. Wyrażane są obawy, że presja na apteki, gdzie można zrobić taki błyskawiczny test, przekroczy ich możliwości. (PAP)

Print Friendly, PDF & Email