Włochy: Rośnie liczba zakażeń wśród medyków zaszczepionych zimą

Włochy: Rośnie liczba zakażeń wśród medyków zaszczepionych zimą
Fot. Pixabay

We Włoszech rośnie liczba przypadków zakażeń koronawirusem wśród pracowników służby zdrowia, którzy zaszczepili się przeciwko COVID-19 ponad 8 miesięcy temu. Za prawdopodobny scenariusz uważa się podanie trzeciej dawki wszystkim, nie tylko grupom większego ryzyka.

Dziennik „Corriere della Sera” przytacza we wtorek najnowsze dane krajowego Instytutu Służby Zdrowia, zgodnie z którymi zakażeni koronawirusem lekarze i personel pielęgniarski oraz inne osoby pracujące w placówkach służby zdrowia stanowią obecnie 3,6 procent wszystkich zainfekowanych. W ciągu ostatniego miesiąca takich przypadków było ponad 1 400. To osoby, które w większości zaszczepiły się na początku roku.

Jak dodaje gazeta, ten sygnał powinien nakłonić do przyjęcia trzeciej dawki szczepionki tych, którzy zaszczepili się na początku kampanii zimą i pracują w miejscach, gdzie występuje wyższe ryzyko zakażenia.

W artykule podaje się przykład 53-letniego ordynatora kardiochirurgii z Turynu, u którego wykryto zakażenie 8 miesięcy po przyjęciu przez niego drugiej dawki preparatu. Infekcję przeszedł dość łagodnie mając przez dwie doby typowe objawy grypowe, ale bez gorączki. Po 17 dniach test dał negatywny wynik.

– Gdybym nie był zaszczepiony, byłoby gorzej – stwierdził doktor Paolo Centofanti.

We Włoszech po dwóch dawkach szczepionki jest ponad 82 procent ludności. Obecnie trwa podawanie trzeciej dawki osobom o obniżonej odporności, ludziom starszym i pracownikom służby zdrowia.

Gazeta przytacza słowa szefa Instytutu Służby Zdrowia Silvio Brusaferro, który powiedział, że podanie trzeciej dawki wszystkim, nie tylko wybranym grupom ludności, jest „prawdopodobnym scenariuszem”.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)
Print Friendly, PDF & Email